Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Twardy Brexit zwiększa ryzyko bankructw przedsiębiorstw

  • Autor: portalspożywczy.pl
  • Data: 20-12-2018, 15:22
Brexit bez osiągnięcia porozumienia między Wielką Brytanią a Unią Europejską miałby negatywny wpływ na gospodarkę zarówno Zjednoczonego Królestwa, jak i krajów UE. Jak przewidują analitycy Atradius, w krótkim okresie należałoby spodziewać się wzrostu inflacji, zmniejszenia PKB oraz trudności w wymianie handlowej, przy czym perturbacje w większym stopniu dotknęłyby Wielką Brytanię.
Twardy Brexit zwiększa ryzyko bankructw przedsiębiorstw
Fot. Shutterstock

Według prognoz ekspertów Atradius, tzw. „no deal Brexit” oznaczałby o 14 proc. większe ryzyku upadłości firm w Wielkiej Brytanii, w porównaniu z opuszczeniem UE z zachowaniem okresu przejściowego. Kraje wspólnoty, których gospodarki najboleśniej odczują opuszczenie Unii przez Wielką Brytanię bez porozumienia to Irlandia, Belgia, Holandia oraz Dania.

Powrót do ceł

Opuszczenie Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię bez porozumienia, oznaczałoby koniec wolnego przepływu towarów, usług, kapitału i ludzi między Zjednoczonym Królestwem a krajami Wspólnoty. Koszty gospodarcze poniosłaby głównie Wielka Brytania, głównie poprzez dużo niższy wzrost gospodarczy w 2019 i 2020 roku. Negatywne skutki odczułyby również kraje Unii, jednak w znacznie mniejszym stopniu.

Efektem tzw. twardego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, byłby powrót do wymiany handlowej według zasad Światowej Organizacji Handlu i konieczność stosowania ceł na import i eksport. Eksport towarów do krajów Unii Europejskiej, który stanowi 48 proc. eksportu Wielkiej Brytanii, byłby obłożony cłem 5,7 proc., natomiast cło na towary eksportowane do Wielkiej Brytanii z UE (16 proc. całego eksportu poza UE) wyniosłoby 4,3 proc.

Brak porozumienia i tzw. „no deal Brexit” jest jeszcze większym zagrożeniem jest dla sektora usług, który stanowi 31 proc. wymiany handlowej między Wielką Brytanią a Unią Europejską. Bez zachowania okresu przejściowego i podpisania nowych porozumień, poszczególne krajowe wspólnoty mogą blokować świadczenie usług przez firmy brytyjskie.

Mniejsze PKB, spadek inwestycji…

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez porozumienia niewątpliwie będzie miało negatywny wpływ na wzrost PKB – wskazują eksperci Atradius.

Do końca 2020 roku PKB Wielkiej Brytanii może być o ponad 2 proc. niższe, niż w wypadku Brexitu na uzgodnionych warunkach. Wyższa inflacja negatywnie wpłynie na konsumpcję prywatną, która ma największy wpływ na PKB Zjednoczonego Królestwa. Niepewność co do warunków i okoliczności Brexitu negatywnie wpływa także na inwestycje w Wielkiej Brytanii, do końca 2020 roku przewidujemy spadek inwestycji aż o 7 proc. – komentuje Paweł Szczepankowski, dyrektor zarządzający Atradius w Polsce.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!