Twindemia - co to jest?

Wirusolodzy ostrzegają, że tej zimy może grozić nam "twindemia" - czyli dwie epidemie jednocześnie. Narasta połączona fala COVID-19 i grypy – ostrzegł kilka dni temu w mediach społecznościowych minister zdrowia Niemiec Karl Lauterbach. - W kraju notowanych jest coraz więcej przypadków grypy, a także zakażeń koronawirusem, szczególnie wśród osób starszych – informuje portal RND.

 

Twindemia - połączona fala COVID-19 i grypy

Liczba zachorowań na grypę wzrosła od końca września – wynika z danych berlińskiego Instytutu im. Roberta Kocha (RKI). - Wirusy układu oddechowego, w tym wirusy grypy, obecnie są w stanie rozprzestrzeniać się wśród populacji w sposób w dużej mierze niekontrolowany – mówi Ralf Duerrwald z RKI.

Jak informuje tvn24.pl w 2021 roku przypadków grypy było mniej, niż się spodziewano. - Prognozy dotyczące grypy są na ogół trudne, a przebieg sezonu grypowego zależy od wielu różnych czynników – wyjaśnia ekspert z RKI. Nie jest też jasne, jak w nadchodzących miesiącach rozprzestrzeni się koronawirus – zależeć może to m.in. od tego, który wariant SARS-CoV-2 okaże się dominujący i jakie będzie miał właściwości.

- Obecnie narasta połączona fala COVID-19 i grypy – ostrzegł kilka dni temu na Twitterze minister zdrowia Niemiec Karl Lauterbach. Według ekspertów tej zimy może grozić nam "twindemia", czyli dwie epidemie jednocześnie.