Kto jest obecnie najbogatszym Polakiem?

Pierwsze miejsce zajmuje je Michał Sołowow z majątkiem wycenianym na 25,8 mld zł. Co ciekawe jeden z biznesów miliardera związany jest pośrednio z branżą spożywczą. To North Food Polska zajmująca się prowadzeniem sieci restauracji north Fish oraz John Burg.

Jak już pisaliśmy, w pierwszej dziesiątce listy najbogatszych Polaków 2023 "Forbesa" znalazło się aż trzech miliarderów związanych z branżą spożywczą. To Tomasz Biernacki (twórca Dino) z majątkiem wycenianym na 19,85 mld zł, Jerzy Starak, który w portfolio swoich biznesów ma Herbapol Lublin i zgromadził majątek wart 15,2 mld zł oraz Andrzej Grabowski (współwłaściciel Polmleku) z 3,75 mld zł na koncie. Jego wspólnik - Jerzy Borucki zgromadził 3,69 mld zł i uplasował się na 11. miejscu w rankingu "Forbesa".

CZYTAJ TAKŻE: Miliarderzy z branży spożywczej wśród najbogatszych Polaków. Właściciel Dino wiceliderem

Najbogatsi Polacy 2023 - nazwiska związane z branżą spożywczą

Poza pierwszą jedenastką najbogatszych Polaków znaleźli się m.in.:

23. Henryk, Łukasz i Tomasz Stokłosa (2,36 mld zł) - zakłady mięsne m.in. w Łukowie i Kozichgłowach, produkująca karmę dla zwierząt Dolina Noteci; firma piekarnicza Stokson

35. Wiesław Wawrzyniak (1,72 mld zł) - właściciel Grupy AWW - prężnie działającego polskiego producenta alkoholi (marki Alaska, Jarzębiak, Żołądkówka)

42. Józef Bałdyga (1,61 mld zł) - twórca JBB z Łysych pod Łomżą

43. Artur Toronowski z synami (1,59 mld zł) - właściciele spółki Citronex, czyli największego w tej części Europy importera bananów oraz dużego producenta pomidorów ze szklarniami nie tylko w Polsce

44. Krzysztof Pawiński, Zdzisław Stuglik, Sławomir Rusinek, Jerzy Kasperczyk, Józef Szczur (po 1,59 mld zł) - założyciele i udziałowcy Grupy Maspex Wadowice

Poza pierwszą pięćdziesiątką znalazł się Zbigniew Komorowski - założyciel Bakomy, zakładów zbożowych Polskie Młyny i BZK Alco. Na 59. miejscu jest Teresa Mokrysz - twórczyni Mokate, a 66. pozycja należy do Jana Kolańskiego - twórcy Grupy Colian.

Ponadto na 75. miejscu znalazł się twórca Inter Europol "Piekarnia Szwajcarska" - Wojciech Śmiechowski, a oczko niżej Józef i Marian Koralowie - właściciele lodowej potęgi. 

W kolejnej dziesiątce znaleźli się: właściciel Van Pur - Zbigniew Wantusiak, Jacek Szymczyk, właściciel Instanty, producenta kawy rozpuszczalnej oraz Dariusz Oskroba - twórca drugiej co do wielkości fabryki pieczywa w kraju.

W ostatniej dziesiątce listy 100 najbogatszych Polaków znaleźli się również: Józef Wiśniewski (twórca Wipaszu), Sławomir Gojdź (Paula Fish), Urszula Siecińśka (Suempol) i związany z branżą mięsną - Andrzej Skiba.

Ile trzeba mieć żeby być w 100 najbogatszych?

Kto jest na 100. miejscu najbogatszych Polaków? To Piotr Nielubowicz (CD Projekt), który zgromadził 841 mln zł, a uplasowany na 99. pozycji założyciel Zakładów Mięsnych Skiba - 843 mln zł. 

Najbogatsi Polacy wg Forbes

- Wartość majątków pierwszej setki spadła pierwszy raz od 14 lat, czyli globalnego kryzysu finansowego. Sam spadek nie był duży i wyniósł -1,7 proc., ale biorąc pod uwagę, że w poprzednich latach wartość biznesów tworzonych przez największych polskich przedsiębiorców rosła w tempie 10-20 proc., to regres i tak robi wrażenie - donosi "Forbes".