Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Tworzywa sztuczne zrównoważonym zasobem dzięki badaniom naukowym

  • Autor: www.portalspozywczy.pl/ pr
  • Data: 09-06-2017, 09:50
Duża część odpadów z tworzyw sztucznych nie nadaje się do recyklingu. Badania naukowe 
w ramach projektu Vinnova, prowadzone przez firmę Boliden i Stena Recycling w Szwecji wykazują jednak, że tworzywa można wykorzystać jako zasoby w procesie wytopu i zastąpić nimi surowce pierwotne takie jak węgiel.
Tworzywa sztuczne zrównoważonym zasobem dzięki badaniom naukowym
fot. shutterstock

W Szwecji każdego roku powstaje około 300 tys. ton odpadów tworzyw sztucznych, których nie można poddać recyklingowi ze względu na ich złożony skład. Większość z nich zawiera różne rodzaje materiałów, które z punktu widzenia recyklingu zanieczyszczają je. Tworzywa sztuczne mogą  pochodzić z produkcji w przemyśle wytwórczym lub ze złomowanych produktów, takich jak sprzęt elektroniczny  i kable. Większość można wykorzystać do odzysku energii, ale część, z braku innych rozwiązań, trafia na składowiska.

– Naszą ambicją jest znalezienie zrównoważonych rozwiązań, pozwalających na recykling możliwie jak największej ilości tworzyw sztucznych – mówi Marianne Gyllenhammar, kierownik projektu w dziale badawczo-rozwojowym w Stena Recycling.

W niedawno zakończonym projekcie badawczym, finansowanym przez Vinnova – szwedzką agencję rządową administrującą funduszami na projekty badawczo-rozwojowe – testowano nowe rozwiązanie. Uczestniczyła w nim firma Boliden, która prowadzi działalność odlewniczą wykorzystującą energochłonne procesy. W ramach projektu badano tworzywa jako reduktory i zamienniki koksu – paliwa kopalnego wykorzystywanego do procesu recyklingu cynku z żużlu w zakładzie w Rönnskär.

Technologia sprawdziła się w warunkach produkcyjnych. Problematyczne tworzywa sztuczne, które dotychczas trafiały na składowiska, mogą dostarczać energię i zastąpić kopalne paliwo jak koks, a jednocześnie pełnić rolę reduktora w procesie wytopu. Metoda umożliwia także recykling domieszki metali w tworzywach, które w przeciwnym razie zmarnowałyby się na składowisku lub zostały poddane spalaniu.

 Stena Recycling działająca w strukturze Stena Recycling International, należy do Stena Metall Group, wiodącej międzynarodowej firmy oferującej kompleksowe rozwiązania w zakresie zarządzania odpadami, recyklingu oraz usług środowiskowych. Stena odzyskuje i przetwarza wszystkie rodzaje odpadów: makulaturę, plastik, złom metali żelaznych i nieżelaznych oraz odpady niebezpieczne. Jest europejskim liderem w dziedzinie przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W Polsce Stena Recycling działa od 2001 r. i posiada obecnie 18 oddziałów na terenie całego kraju. Rocznie przetwarza 630 tys. ton odpadów pochodzących z działalności biznesowej i przemysłu.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Piotr 2020-03-15 19:43:47

    Dobrej jakości części z tworzyw sztucznych produkuje firma Dulawa. Trwałość i wytrzymałość to ich główny priorytet. Produkują części zamienne do różnego rodzaju maszyn. Dużym atutem jest utrzymanie dobrej jakości przy konkurencyjnych cenach.

    Odpowiedz

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!