UE i USA rozpoczną negocjacje w sprawie umowy o wolnym handlu
- Autor: PAP
- Data: 13-02-2013, 15:27
"Przyszłe porozumienie pomiędzy dwoma najważniejszymi gospodarkami na świecie będzie punktem zwrotnym. Razem stworzymy największą strefę wolnego handlu na świecie" - powiedział Barroso na konferencji prasowej. Dodał, że porozumienie będzie "największą umową handlową, jaką kiedykolwiek negocjowano", a jednocześnie "silnym impulsem dla naszych gospodarek po obu stronach Atlantyku".
Również prezydent USA Barack Obama zapowiedział w swoim orędziu o stanie państwa rozpoczęcie rozmów o "partnerstwie handlowym i inwestycyjnym" z UE. Jego zdaniem zawarcie umowy doprowadzi do stworzenia "jednej z najważniejszych stref wolnego handlu na świecie", a także przyczyni się do wzrostu gospodarczego.
Obama, Barroso i przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy opublikowali w środę wspólne oświadczenie, w którym ogłosili zainicjowanie "wewnętrznych procedur", koniecznych dla otwarcia negocjacji. Przyszłe porozumienie ma według nich nie tylko pozwolić na dalszą liberalizację w sferze handlu i inwestycji, ale też na ograniczenie innych barier takich jak różnice w standardach oraz bariery pozacelne.
"Dzięki negocjacjom Stany Zjednoczone i Unia Europejska będą mieć możliwość nie tylko zwiększyć handel i inwestycje przez Atlantyk, ale także przyczynić się do wypracowania globalnych reguł, które mogą wzmocnić międzynarodowy system handlowy" - oświadczyli przywódcy.
UE i USA rozpoczęły dyskusje o możliwości zawarcia umowy o wolnym handlu już w listopadzie 2011 roku. Powołano wówczas grupę roboczą, która w opublikowanym w środę raporcie zaleciła otwarcie negocjacji. Według raportu wartość wzajemnych obrotów handlowych między UE a USA osiąga każdego dnia 2 mld euro.
Według unijnego komisarza ds. handlu Karela de Guchta "idealną sytuacją" byłoby, gdyby negocjacje zakończono w ciągu dwóch lat. "Jednak ważniejsze niż tempo jest osiągnięcie ambitnego porozumienia" - powiedział na konferencji prasowej.
"Skoncentrujemy się głównie na tych barierach (handlowych), które leżą poza granicami celnymi, np. na różnicach w regulacjach technicznych, standardach i certyfikatach. Pokonanie tych barier często kosztuje czas i pieniądze. To jest dziedzina, która może przynieść faktyczne oszczędności dla biznesu i korzyści dla konsumentów" - ocenił De Gucht. Zwrócił uwagę, że cła pomiędzy UE a USA już teraz nie są wysokie.
Barroso przyznał, że rozmowy z USA nie będą łatwe, bo po obu stronach są "delikatne kwestie", w tym rolnictwo. "Mam nadzieję, że możemy osiągnąć zrównoważone porozumienie także w tym sektorze" - powiedział szef KE. Podkreślił, że nie będzie kompromisów, które mogłyby narażać zdrowie konsumentów, np. w sprawie żywności genetycznie modyfikowanej.

więcej informacji:
Powiązane tematy:
- Transport zboża z Ukrainy. Trudne "wąskie gardła"
- Firmy spożywcze i handlowe w I półroczu: przejęcia, inflacja, wojna
komentarze (0)