Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

UE i USA rozpoczną negocjacje w sprawie umowy o wolnym handlu

  • Autor: PAP
  • Data: 13-02-2013, 15:27
Unia Europejska i Stany Zjednoczone rozpoczną wkrótce negocjacje w sprawie umowy o wolnym handlu - poinformował w środę w Brukseli przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. KE chce, by rozmowy zaczęły się do końca czerwca bieżącego roku.

"Przyszłe porozumienie pomiędzy dwoma najważniejszymi gospodarkami na świecie będzie punktem zwrotnym. Razem stworzymy największą strefę wolnego handlu na świecie" - powiedział Barroso na konferencji prasowej. Dodał, że porozumienie będzie "największą umową handlową, jaką kiedykolwiek negocjowano", a jednocześnie "silnym impulsem dla naszych gospodarek po obu stronach Atlantyku".

Również prezydent USA Barack Obama zapowiedział w swoim orędziu o stanie państwa rozpoczęcie rozmów o "partnerstwie handlowym i inwestycyjnym" z UE. Jego zdaniem zawarcie umowy doprowadzi do stworzenia "jednej z najważniejszych stref wolnego handlu na świecie", a także przyczyni się do wzrostu gospodarczego.

Obama, Barroso i przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy opublikowali w środę wspólne oświadczenie, w którym ogłosili zainicjowanie "wewnętrznych procedur", koniecznych dla otwarcia negocjacji. Przyszłe porozumienie ma według nich nie tylko pozwolić na dalszą liberalizację w sferze handlu i inwestycji, ale też na ograniczenie innych barier takich jak różnice w standardach oraz bariery pozacelne.

"Dzięki negocjacjom Stany Zjednoczone i Unia Europejska będą mieć możliwość nie tylko zwiększyć handel i inwestycje przez Atlantyk, ale także przyczynić się do wypracowania globalnych reguł, które mogą wzmocnić międzynarodowy system handlowy" - oświadczyli przywódcy.

UE i USA rozpoczęły dyskusje o możliwości zawarcia umowy o wolnym handlu już w listopadzie 2011 roku. Powołano wówczas grupę roboczą, która w opublikowanym w środę raporcie zaleciła otwarcie negocjacji. Według raportu wartość wzajemnych obrotów handlowych między UE a USA osiąga każdego dnia 2 mld euro.

Według unijnego komisarza ds. handlu Karela de Guchta "idealną sytuacją" byłoby, gdyby negocjacje zakończono w ciągu dwóch lat. "Jednak ważniejsze niż tempo jest osiągnięcie ambitnego porozumienia" - powiedział na konferencji prasowej.

"Skoncentrujemy się głównie na tych barierach (handlowych), które leżą poza granicami celnymi, np. na różnicach w regulacjach technicznych, standardach i certyfikatach. Pokonanie tych barier często kosztuje czas i pieniądze. To jest dziedzina, która może przynieść faktyczne oszczędności dla biznesu i korzyści dla konsumentów" - ocenił De Gucht. Zwrócił uwagę, że cła pomiędzy UE a USA już teraz nie są wysokie.

Barroso przyznał, że rozmowy z USA nie będą łatwe, bo po obu stronach są "delikatne kwestie", w tym rolnictwo. "Mam nadzieję, że możemy osiągnąć zrównoważone porozumienie także w tym sektorze" - powiedział szef KE. Podkreślił, że nie będzie kompromisów, które mogłyby narażać zdrowie konsumentów, np. w sprawie żywności genetycznie modyfikowanej.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

więcej informacji:

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!