Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

UE: Pełne wdrażanie reformy Wspólnej Polityki Rolnej dopiero w 2015 r.

  • Autor: PAP
  • Data: 29-01-2013, 08:16
Nawet jeśli w czerwcu dojdzie do kompromisu w sprawie reformy Wspólnej Polityki Rolnej UE na lata 2014-2020, to jej pełne wdrażanie rozpocznie się dopiero z początkiem 2015 roku - przyznał w poniedziałek w Brukseli irlandzki minister rolnictwa Simon Coveney.

Podkreślił on, że celem Irlandii, która przewodniczy w tym półroczu UE, jest doprowadzenie do kompromisu w sprawie WPR do końca prezydencji. Już w marcu swoje stanowiska na temat reformy Wspólnej Polityki Rolnej mają uzgodnić Rada Europejska (przywódcy państw członkowskich), a także Parlament Europejski, a kwiecień, maj i czerwiec to czas na wynegocjowanie kompromisu między tymi instytucjami.

"To plan ambitny, ale osiągalny. Wymagać będzie wielu kompromisów i znalezienia rozwiązań w sprawach, w których ciągle trwa dyskusja" - powiedział Coveney po poniedziałkowym posiedzeniu ministrów rolnictwa UE w Brukseli.

Jak dodał, ministrowie doszli do wniosku, że jeśli ten harmonogram zostanie dotrzymany i do końca tego roku przyjęte zostaną akty prawne konieczne do wdrożenia reformy, to "przyszły rok będzie okresem przejściowym, aby reforma WPR była w pełni wdrażana od początku 2015 roku".

Komisarz UE ds. rolnictwa Dacian Ciolos zaznaczył, że nie można w tym przypadku mówić o opóźnieniu reformy, przewidzianej na lata 2014-2020. "Jest oczywiste, że między formalnym podjęciem decyzji i przyjęciem aktów legislacyjnych a ich wdrożeniem musi upłynąć okres przejściowy. To nie opóźnienie. Nie można żądać od państw i ich agencji realizujących płatności, by przygotowały się w ciągu tygodni, czy nawet miesięcy" - powiedział Ciolos.

Dodał jednak, że jeżeli tylko kraje UE uzgodnią nowy wieloletni budżet - który obejmuje również środki na politykę rolną - to wiosną tego roku Komisja Europejska będzie mogła przedstawić regulacje przejściowe, umożliwiające wypłacanie dopłat bezpośrednich w 2014 r. oraz wdrażanie nowych programów ze środków na rozwój obszarów wiejskich. Eksperci KE wyjaśniali niedawno PAP, że przejściowe zasady dotyczące dopłat bezpośrednich będą oznaczać ich przyznawanie w 2014 roku na starych zasadach, choć z nowego budżetu.

Przyjęcie nowego wieloletniego budżetu UE na lata 2014-20 jest warunkiem dotrzymania harmonogramu reformy WPR. Minister Coveney wyraził nadzieję, że do porozumienia w sprawie budżetu dojdzie na szczycie UE w przyszłym tygodniu (7-8 lutego). "Jeśli nie będzie porozumienia budżetowego, będziemy musieli zmienić nasz plan. Nie możemy zakończyć prac nad reformą WPR, jeśli nie będziemy mieć budżetu" - dodał.

Jednym z elementów reformy WPR w latach 2014-2020 jest stopniowe zwiększanie dopłat bezpośrednich dla rolników w krajach, gdzie są one najniższe. Teraz dopłaty różnią się między krajami UE - od 540 euro na hektar w Grecji do 83 euro na Łotwie. Na razie Komisja Europejska oraz Parlament Europejski proponują nieco odmienne mechanizmy stopniowego wyrównywania dopłat. Według polskiego ministra rolnictwa Stanisława Kalemby Polska domaga się takiego rozwiązania, które pozwoli na zwiększenie płatności na jeden hektar do poziomu średniej unijnej, czyli 265 euro na hektar.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

więcej informacji:

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!