Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Umowy ws. korytarzy transportowych z Azerbejdżanem

  • Autor: PAP
  • Data: 27-06-2017, 16:03
Ministrowie z Polski i Azerbejdżanu podpisali we wtorek memoranda ws. woli współpracy przy tworzeniu korytarzy transportowych, łączących Azję z Europą. PKP zawarły też porozumienie o strategicznej współpracy z państwowymi kolejami Azerbejdżanu ADY.

Okazją do podpisania porozumień była wizyta prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa, którzy przyjechał do Warszawy na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy. Przywódcy podpisali Deklarację ws. Mapy Drogowej dotyczącej Strategicznego Partnerstwa i Współpracy Gospodarczej między obydwoma państwami. Dokument określa zasady dialogu instytucjonalnego.

Przy tej okazji minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk podpisał memorandum o współpracy w dziedzinie transportu oraz infrastruktury transportowej między Ministrem Infrastruktury i Budownictwa oraz Ministrem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, a Ministerstwem Transportu, Komunikacji i Nowych Technologii Republiki Azerbejdżanu.

"Jestem przekonany, że pogłębianie naszej współpracy przyczyni się do zdecydowanego zbliżenia nie tylko naszych państw, ale też regionów - w ramach euro-azjatyckich korytarzy transportowych. Cieszę się, że razem możemy inicjować i promować tak ważne ponadregionalne inicjatywy" - powiedział cytowany w komunikacie MIB Adamczyk.

Memorandum wyraża wolę obu stron do rozwijania współpracy w obszarze transportu kolejowego, drogowego, lotniczego oraz morskiego. Dokument wskazuje na chęć wykorzystania walorów Polski i Azerbejdżanu w tworzeniu korytarzy transportowych łączących Azję z Europą, m.in. w ramach trans-kaspijskich korytarzy transportowych, poprzez współpracę kolei i portów morskich. Zakłada także współpracę na rzecz rozwoju infrastruktury drogowej, w tym wdrażanie nowych technologii wykorzystywanych w transporcie i budowie dróg oraz wzajemną promocję sektora.

Dodatkowo Polskie Koleje Państwowe zawarły porozumienie o strategicznej współpracy w transporcie kolejowym z Kolejami Azerbejdżanu (ADY). Dokument podpisali prezesi PKP - Krzysztof Mamiński i ADY - Dżawid Gurbanow. Przedsiębiorstwa będą współdziałały na rzecz rozwoju kolejowego transportu pomiędzy południem a zachodem kontynentu euroazjatyckiego i wymiany handlowej z wykorzystaniem szlaków kolejowych. Współpraca ma wesprzeć przewozy po południowej trasie Nowego Jedwabnego Szlaku oraz daje nadzieję na wykorzystywanie w nieodległej przyszłości kolei przy transporcie towarów pomiędzy Europą, Iranem i Indiami.

"Bardzo cieszę się, że współpraca między Polską a Azerbejdżanem nabrała rozpędu. Podpisany dzisiaj dokument daje doskonałe podłoże pod rozwój przewozów towarowych i usług logistycznych, świadczonych przez ADY Express LLC, PKP LHS i PKP CARGO" - powiedział cytowany w komunikacie Mamiński. Jego zdaniem, współpraca ta będzie miała pozytywny wpływ na rozwój Euroterminala Sławków i Centrum Logistycznego Medyka-Żurawica.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!