"Wydaje się, że niektóre kraje chcą dyskusji o sankcjach na Radzie Europejskiej" - powiedział rozmówca PAP, znający przebieg spotkania ambasadorów. Posiedzenie Rady Europejskiej, czyli szczyt przywódców państw UE, planowany jest na 17-18 grudnia w Brukseli.

Według unijnych źródeł wniosek o dyskusję na szczycie złożyły Włochy.

Początkowo planowano, że ambasadorowie podejmą w środę rano bez żadnej dyskusji wstępną decyzję o wydłużeniu o sześć miesięcy sankcji gospodarczych wobec Rosji, wprowadzonych w związku z konfliktem na wschodniej Ukrainie. Gdyby w tym tygodniu ambasadorowie zgodzili się na wydłużenie sankcji, to w najbliższy poniedziałek decyzję tę formalnie mogliby zatwierdzić ministrowie spraw zagranicznych państw UE, którzy spotkają się w Brukseli.

Obecne sankcje wygasają z końcem stycznia 2016 roku. Ich zniesienie UE uzależniła od pełnego wdrożenia porozumień z Mińska w sprawie zakończenia konfliktu na wschodzie Ukrainy. W Unii panuje zgoda co do tego, że porozumienia mińskie nie zostały jeszcze zrealizowane. Jednak w minionych miesiącach, w związku z kryzysem uchodźczym i zagrożeniem terrorystycznym, pojawiły się też głosy, że UE powinna załagodzić spór z Rosją oraz wzmocnić współpracę z tym krajem w walce z dżihadystycznym ugrupowaniem Państwo Islamskie (IS) i w staraniach o zakończenie konfliktu w Syrii.

Latem 2014 roku UE wprowadziła sankcje gospodarcze wobec Rosji za wspieranie separatystów na wschodniej Ukrainie. Obejmują one ograniczenia w dostępie do kapitału dla rosyjskich banków państwowych i firm naftowych, ograniczenia sprzedaży zaawansowanych technologii dla przemysłu naftowego, sprzętu podwójnego zastosowania oraz embarga na broń. Restrykcje te wprowadzono na rok. W lipcu br. zostały one przedłużone o kolejne sześć miesięcy.