UOKiK: pierwsze decyzje w sprawie zatorów płatniczych
Ponad 470 tys. zł kary nałożył UOKiK na spółki Locotranssped i Havi Logistics; to pierwsze decyzje w sprawie zatorów płatniczych - podał Urząd. UPS Polska oraz Galicja Tomaszek uniknęły sankcji pieniężnej, mimo że generowały zatory pieniężne - dodał.

Podczas piątkowej konferencji prasowej Prezes UOKiK Tomasz Chróstny poinformował, że w 2020 r. prowadzone było 100 postępowań wobec największych podmiotów. "Przeanalizowaliśmy 50 mln transakcji gospodarczych obejmujących ok. 33 tys. przedsiębiorców" - powiedział.
Postępowania zakończyły się wydaniem czterech decyzji. W przypadku dwóch podmiotów Prezes UOKiK zdecydował o nałożeniu kar. Wobec dwóch innych firm pomimo stwierdzenia zatorów płatniczych odstąpiono od nałożenia sankcji, gdyż wystąpiły ku temu przesłanki ustawowe - wyjaśnił Chróstny.
"Po tych stu postępowaniach widzimy, że te podmioty, które badamy w postępowaniu wykazują dużo większą dyscyplinę płatniczą" - ocenił Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jak wskazał, ustawa o zatorach płatniczych jest niezwykle potrzebna i "leży bardzo mocno w interesie małych i średnich przedsiębiorców". Zdaniem Chróstnego najwięksi gracze rynkowi często "zamiast wypełnić pewne obowiązki wynikające z naturalnej uczciwości i sprawiedliwości społecznej (...) to mimo wszystko szukają pewnych luk, są też firmy, które próbują zmienić swój biznes tak, żeby zatory nadal były realizowane, a my (UOKiK - PAP) mieli obowiązek odstąpienia od nałożenia sankcji" - powiedział Prezes Urzędu.
"Przypomnę, że sankcje są tak skalibrowane, żeby zniechęcić przedsiębiorców do generowania zatorów płatniczych" - dodał Chróstny.
W ocenie Prezesa UOKiK-u, w 2020 r. wystąpiły dwa momenty, które pozytywnie wpłynęły na dyscyplinę płatniczą: "lipiec, po wszczęciu postępowań w czerwcu, czyli sygnał, że przystępujemy bardzo mocno do realizacji obowiązków wynikających z ustawy, a także grudzień, kiedy firmy zdyscyplinowały się, żeby wypełnić swoje zobowiązania płatnicze i dokonać płatności względem swoich kontrahentów".
Wiceminister Rozwoju, Pracy i Technologii Marek Niedużak podczas konferencji powiedział, że ponad 70 proc. małych i średnich przedsiębiorców pozytywnie oceniło w czerwcowym badaniu funkcjonowanie wprowadzonego przez ustawę o zatorach płatniczych rozwiązania ulgi podatkowej CIT i PIT na złe długi. Niedużak poinformował również, że z dniem 31 stycznia spłynęło ok. 3 tys. sprawozdań od największych płatników zobowiązanych do składania dodatkowych informacji w zakresie przejrzystości płatności. "Jesteśmy w trakcie ich analizy, jeśli poweźmiemy podejrzenie, że sprawozdanie jest nierzetelne bądź będzie wskazywało na niezrównoważone praktyki płatnicze - będziemy informować o tym Prezesa UOKiK" - powiedział wiceminister.
