Upadłości w handlu wyhamowały, ale II połowa roku będzie trudniejsza (analiza Coface)
- Autor: www.portalspozywczy.pl / Coface
- Data: 05-04-2018, 10:38

- Wysoki popyt konsumpcyjny przyhamował wzrost upadłości w handlu. Nie należy się jednak spodziewać zasadniczej poprawy, szczególnie w świetle wprowadzenia podzielonych płatności („split payment”), które z pewnością odbiją się negatywnie na płynności wielu firm handlowych, zwłaszcza małych i średnich. Oczywiście rosnące płace mogą nadal napędzać popyt i koniunkturę w handlu, jednak w drugiej połowie bieżącego roku ogólna sytuacja w branży może ulec pogorszeniu – mówi Marcin Siwa, dyrektor działu oceny ryzyka w Coface.
Jak podaje Coface, w pierwszym kwartale 2018 r. wśród wszystkich rodzajów postępowań najwięcej ogłoszono upadłości (128 tj. 60 proc.). Wśród postępowań restrukturyzacyjnych najwięcej odnotowano przyspieszonych postępowań układowych (48), a najmniej postępowań o zatwierdzenie układu (1). Znaczący wzrost odnotowano w przypadku postępowań sanacyjnych – ich liczba wzrosła o blisko 65 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.
Najwięcej, bo 65 upadłości i restrukturyzacji zanotowano w produkcji, było to o 30 proc więcej niż w I kw. 2017 r.
- Po wzroście liczby upadłości i restrukturyzacji polskich przedsiębiorstw w zeszłym roku, niekorzystny trend jest kontynuowany w pierwszych miesiącach roku 2018. Łączna liczba postępowań wzrosła o 13 proc. w pierwszym kwartale tego roku, co było niewiele niższą dynamiką niż 16-proc. wzrost odnotowany w całym 2017 roku. Statystki te są przeciwieństwem obecnej sytuacji makroekonomicznej – w zeszłym roku polska gospodarka zwiększyła się o 4,6 proc., czyli w najszybszym tempie na przestrzeni poprzednich sześciu lat, a tegoroczne wskaźniki potwierdzają, że także w tym roku utrzymuje się solidna koniunktura w Polsce. Prognoza Coface zakłada, że wzrost PKB Polski sięgnie 4,3 proc. w 2018 r. – mówi Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Polsce.
Wzrost liczby postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych firm w Polsce nadal w dużym stopniu wynika ze zmian w prawie upadłościowym i wprowadzeniu odrębnego prawa restrukturyzacyjnego na początku 2016 r. Przedsiębiorstwa w Polsce borykające się z problemami płynnościowymi chętnie sięgają po środki naprawcze przewidziane w prawie. Ich udział w całości postępowań sięga już 40 proc., a w pierwszym kwartale tego roku znacznie wzrosło wykorzystanie postępowań sanacyjnych, które są najbardziej zaawansowaną formą restrukturyzacji, stanowiącą hybrydę upadłości i restrukturyzacji biznesu. Liczba postępowań restrukturyzacyjnych ogółem zwiększyła się o 10 proc. na przestrzeni roku.
Powiązane tematy:
-
Legendarny pub w Wielkiej Brytanii kończy działalność
-
W październiku spadła ilość upadłości i restrukturyzacji
-
KUKE: we wrześniu upadłość ogłosiło o 25,6 proc. mniej firm rdr.
-
Realny wzrost PKB Polski wyniesie 5,1 proc. w 2021 r.
-
KUKE: W sierpniu 31 upadłości firm i 107 ogłoszonych restrukturyzacji
-
KRD: spadła liczba upadłości firm i wzrosła liczba restrukturyzacji
-
Sąd podtrzymał decyzję o upadłości Bielmleku
-
Globalna prognoza wzrostu PKB na 2021 r. wyższa o pół pkt. proc.
-
689 mln zł wynoszą długi podmiotów, które ogłosiły upadłość w 2021
-
Usługi, transport i handel z problemem niewypłacalności
komentarze (0)