Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

USA: 74 proc. użytkowników Facebooka nie wie, jak działają mechanizmy śledzące serwisu

  • Autor: PAP
  • Data: 17-01-2019, 17:47
Trzy czwarte użytkowników Facebooka w USA nie wie, jak działają mechanizmy śledzące serwisu i nie jest świadomych prowadzonego przez koncern profilowania behawioralnego - wynika z badań przeprowadzonych przez Pew Research Center.
USA: 74 proc. użytkowników Facebooka nie wie, jak działają mechanizmy śledzące serwisu
fot. shutterstock

Wyniki ankiety przeprowadzonej we wrześniu i październiku 2018 roku na próbie 963 dorosłych Amerykanów wskazują, że 74 proc. respondentów nie zdaje sobie sprawy z rejestrowania przez Facebooka informacji o ich zainteresowaniach i cechach osobowości.

88 proc. ankietowanych odpowiedziało, że potrafi znaleźć dane na swój temat w ustawieniach reklam Facebooka. W tej grupie 59 proc. osób stwierdziło, że dane zgromadzone przez koncern odzwierciedlają prawdziwe informacje na temat ich zainteresowań i preferencji konsumenckich. 27 proc. badanych natomiast uznało, że dane te nie zgadzają się ze stanem faktycznym.

Badacze wykazali, że brak spójności w odbiorze ankietowanych pomiędzy tym, jak Facebook klasyfikuje preferencje i zainteresowania osób pod względem reklamy, pojawia się również w przypadku gromadzenia danych na temat preferencji politycznych użytkowników.

Niemal połowa respondentów została zaklasyfikowana na Facebooku pod względem poglądów politycznych do jednej z trzech grup: konserwatywnej, liberalnej bądź umiarkowanej. 73 proc. osób z nich zgodziło się z przypisaną im klasyfikacją, 27 proc. natomiast oceniło, że jest ona niedokładna bądź niezgodna z rzeczywistością.

Najczęściej niedokładność wskazywały osoby, które same określają siebie jako wyznające poglądy umiarkowane (36 proc.). Niedokładność Facebookowi wytknęło także 20 proc. liberałów i 25 proc. konserwatystów.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!