USA: Czy podział Facebooka jest możliwy?
O podziale Facebooka łatwiej rozmawiać, niż go dokonać, a jego zwolennicy muszą liczyć się z wieloma trudnościami - oceniła agencja Bloomberga komentując wypowiedzi jednego ze współzałożycieli Facebooka Chrisa Hughesa, który wezwał do rozbicia koncernu.
Hughes w swoim artykule zamieszczonym na łamach dziennika "New York Times" wyraził opinię, że najlepszym sposobem na uzyskanie kontroli nad Facebookiem jest wydzielenie z koncernu Instagrama i WhatsAppa jako dwóch samodzielnych firm. Bloomberg przypomina, że pogląd Hughesa ma wielu zwolenników w kręgach politycznych, do których zaliczyć należy również demokratyczną senator Elizabeth Warren, która w przyszłych wyborach chce kandydować na urząd prezydenta USA.
Według agencji proces podziału Facebooka na mniejsze firmy, który zależny jest od decyzji organów federalnych takich jak ministerstwo sprawiedliwości USA oraz Federalna Komisja Handlu (FTC) może potrwać latami i najpewniej będzie obejmował również apelacje, które całą sprawę mogą zaprowadzić nawet przed oblicze Sądu Najwyższego. Zdaniem ekspertów, których opinie przywołuje Bloomberg, podział Facebooka może okazać się również niemożliwy z powodu wielu kruczków prawnych i precedensów, które już obecnie doprowadziły do znacznego ograniczenia możliwości działania organów antytrustowych.
Artykuł Hughesa to kolejny głos krytyki w stosunku do Facebooka i innych firm technologicznych takich jak Google czy Amazon - przypomina Bloomberg. Politycy, ekonomiści i prawnicy na całym świecie wzywają do zwiększenia nadzoru nad tymi koncernami po latach dużej swobody ich postępowania. Tekst napisany przez współzałożyciela koncernu Marka Zuckerberga zawiera tezę, iż Facebook "jest monopolistą, któremu nigdy nie powinno się pozwolić na kupno Instagrama i WhatsAppa".
Bloomberg ocenia, że głos Hughesa to kolejny czynnik, którzy może wpłynąć na zachowanie FTC. Wcześniej w tym roku szef Komisji Joe Simons stworzył specjalny wydział, który ma zajmować się kwestiami naruszeń prawa antytrustowego przez wielkie firmy technologiczne i przeanalizować wcześniej zawarte przez koncerny umowy o przejęciu mniejszych firm. Powstanie jednostki zdaniem Bloomberga wzmogło oczekiwania podjęcia działań wyjaśniających względem pozyskania przez Facebooka Instagrama i WhatsAppa. Obie umowy zostały wcześniej zatwierdzone przez FTC.

