Ustawa wprowadzająca Prostą Spółkę Akcyjną wróci z Senatu do Sejmu
Ustawa wprowadzająca Prostą Spółkę Akcyjną (PSA), która zakłada m.in. wzmocnienie rozwoju start-upów w Polsce czy zwiększenie ich konkurencyjności, wróci do Sejmu. Senat zaproponował do niej w piątek ponad dwadzieścia poprawek o charakterze legislacyjno-redakcyjnym.

Za przyjęciem ustawy z poprawkami głosowało 61 senatorów, przeciw było 23, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Nowelizacja kodeksu spółek handlowych (KSH), która zakłada nowy rodzaj spółki (PSA), ma sprawić, że polscy innowacyjni przedsiębiorcy będą mogli łatwiej niż obecnie założyć spółkę i pozyskać kapitał potrzebny do rozwoju swojej działalności.
Ustawa wprowadzająca prostą spółkę akcyjną to, jak podkreśla MPiT, który przygotował rozwiązania, ostatnia zmiana z tzw. pakietu 100 zmian dla firm.
Nowe przepisy zakładają, że PSA będzie łączyć cechy spółki z o.o. (stosunkowo proste i mało kosztowne założenie, funkcjonowanie i likwidacja spółki) z zaletami spółki akcyjnej.
Główne cechy prostej spółki akcyjnej (PSA) to: brak barier wejścia (1 zł kapitału na start); szybka rejestracja elektroniczna (w 24 h za pomocą formularza, obok możliwości rejestracji metodą "tradycyjną"); uproszczenia i elektronizacja procedur w spółce (w tym możliwość podejmowania uchwał za pomocą poczty elektronicznej albo w czasie wideokonferencji); duża swoboda i elastyczność w określaniu rodzajów akcji i zasad działania spółki.
Inne rozwiązania to m.in. łatwiejsze dysponowanie środkami spółki - brak "zamrożonego" kapitału zakładowego, "ale zarazem obowiązek dbania o wypłacalność spółki i inne środki, które zapewniają ochronę jej wierzycielom" czy uproszczony elektroniczny rejestr akcjonariuszy, prowadzony np. przez firmę inwestycyjną albo notariusza - dopuszczone ma być wykorzystanie blockchainu do prowadzenia tego rejestru. Twórcy ustawy wskazują też na brak statusu spółki publicznej i związanych z tym restrykcyjnych obowiązków - akcje PSA nie będą notowane na giełdzie; jednocześnie będzie możliwość przekształcenia PSA w spółkę akcyjną w celu wejścia na giełdę.
Podczas prac nad ustawą w Senacie przedstawiciele MPiT zwracali też uwagę na "nieskomplikowaną i elastyczną strukturę organów PSA (brak obligatoryjnej rady nadzorczej i możliwość powołania rady dyrektorów)" i uproszczoną jej likwidację - skrócony został, w stosunku do innych spółek, czas potrzebny na przeprowadzenie likwidacji, dodatkowo możliwe ma być rozwiązanie spółki bez likwidacji - przez przejęcie jej majątku i zobowiązań przez akcjonariusza.
