- Europejski Kongres Gospodarczy jest właśnie takim - szeroko otwartym - forum dyskusji dostępnym dla tych, którym na sercu leży wspólna europejska przyszłość. Tu, w ciągu trzech bogatych w wydarzenia dni, w jednej wspólnej przestrzeni, konfrontować się będą poglądy i opinie najważniejszych europejskich polityków decydujących o przyszłości Unii z racjami tych, którzy bezpośrednio odpowiadają za wzrost gospodarczy i rozwój cywilizacyjny - inwestują, produkują, działają na rynku pracy i kreują nowe wartości w nauce, gospodarce i życiu społecznym - mówi Wojciech Kuśpik, inicjator EEC, Prezes Grupy PTWP SA.

Wśród głównych nurtów tematycznych Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2013 znajdują się zagadnienia związane z potencjalnymi czynnikami wzrostu europejskiej gospodarki, stabilnością strefy euro, przyszłością wspólnej polityki energetycznej i klimatycznej UE. Wymiana poglądów na EEC obejmie także rolę krajów Europy Centralnej w Unii Europejskiej oraz szanse na nowe otwarcie Europy na globalną konkurencję, współpracę i ekspansję.

V Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach odbędzie się w dniach 13-15 maja br., na półtora miesiąca przed zakończeniem polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej (V4). W ramach wydarzenia odbędzie się spotkanie ministrów gospodarek V4 w rozszerzonej formule o kraje nadbałtyckie, Rumunię, Bułgarię oraz Chorwację.

W agendzie Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2013 ważną rolę odgrywają wydarzenia ujęte w formułę dni specjalnych. Będą to II Forum Gospodarcze Chiny-Europa oraz Forum Afryka-Europa Centralna. Afryka, jako kontynent rozwijający się w czasie ogólnoświatowej recesji, z prognozowanym na poziomie przekraczającym 7 proc. rocznie wzrostem gospodarczym, zyskuje coraz większe zainteresowanie. W ostatnim czasie Ministerstwo Gospodarki RP zainaugurowało program Go Africa, który ma wspierać eksport i ekspansję zagraniczną polskich przedsiębiorców w państwach Afryki.

Na Forum Współpracy Gospodarczej Afryka-Europa Centralna podczas V EEC spotkają się osoby zaangażowane we współpracę z krajami Afryki, inwestorzy, przedstawiciele organizacji biznesowych, politycy i specjaliści w dziedzinie stosunków międzynarodowych oraz delegaci z takich krajów jak Algieria, Kenia, Namibia, Nigeria, Ruanda, Senegal, Tanzania oraz Uganda.

Zakres tematyczny Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2013 zawiera także najistotniejsze kwestie dla przyszłości takich dziedzin gospodarki i życia publicznego jak: energetyka, finanse, górnictwo, samorządy i polityka regionalna, infrastruktura, transport, budownictwo i nieruchomości, motoryzacja oraz innowacje.

- Zapraszamy na V Europejski Kongres Gospodarczy do Katowic. Już teraz, nie czekając na ostatnią chwilę, warto dokonać rejestracji. Spodziewamy się sześciu tysięcy uczestników z kraju i z zagranicy - dodaje Wojciech Kuśpik.

Wśród gości specjalnych EEC 2013 będą m.in.: Elżbieta Bieńkowska, Minister Rozwoju Regionalnego RP; Jerzy Buzek, Poseł do Parlamentu Europejskiego, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, Prezes Rady Ministrów w latach 1997-2001; El Hadji Malick Gakou, Minister Handlu, Przemysłu i Sektora Nieformalnego Senegalu w latach 2012-2013; Horst Köhler, Prezydent Niemiec w latach 2004-2009, Dyrektor Zarządzający Międzynarodowym Funduszem Walutowym w latach 2000-2004, Prezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju w latach 1998-2000; Martin Kuba, Minister Przemysłu i Handlu Republiki Czeskiej; Aleksander Kwaśniewski, Prezydent RP w latach 1995-2005; Janusz Lewandowski, Komisarz UE ds. Budżetu i Programowania Finansowego; Ivan Mikloš, Członek Narodowej Rady Słowacji, Wicepremier, Minister Finansów Słowacji 2010-2012; Jaroslav Neverovič, Minister Energetyki Litwy; Olusegun Obasanjo, Prezydent Nigerii w latach 1999-2007, Założyciel Fundacji Olusegun Obasanjo; Andris Piebalgs, Komisarz UE ds. Rozwoju; Janusz Piechociński, Wicepremier, Minister Gospodarki RP; Janez Potočnik, Komisarz UE ds. Środowiska; Matti Vanhanen, Premier Finlandii w latach 2003-2010, Dyrektor Zarządzający Związku Fińskich Firm Rodzinnych; Birute Vesaite, Minister Gospodarki Litwy; Varujan Vosgania, Minister Gospodarki Rumunii.