W 2015 roku o 100 proc. wzrosła liczba oświadczeń o pracy dla cudzoziemców
- Autor: PAP
- Data: 21-02-2016, 11:02
"Powinna zostać wprowadzona możliwość weryfikacji wcześniej złożonych przez podmiot oświadczeń, poprzez np. przedstawienie umów o pracę, to pozwoliłoby ustalić ilu cudzoziemców faktycznie podjęło zatrudnienie" - powiedział Czop.
Kolejną propozycją jest stworzenie bazy danych dotyczących oświadczeń z poszczególnych województw. Z takiej bazy korzystać mogłyby nie tylko urzędy pracy, ale również Państwowa Inspekcja Pracy, Straż Graniczna, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, policja, czy konsulaty RP.
"Baza umożliwiłaby monitorowanie losów cudzoziemców, który przekroczyli granicę Polski na podstawie oświadczenia, stworzyłaby możliwość weryfikacji i kontroli tych oświadczeń, co przełożyłoby się na ograniczenie zjawiska nadużyć w tym zakresie. Nie możemy bowiem doprowadzić do patologicznej sytuacji na wewnętrznym rynku pracy, gdy nie możemy kontrolować napływu sporej grupy pracowników" - uważa Czop.
Jak poinformowało PAP biuro prasowe resortu pracy, ministerstwo planuje wprowadzić zmiany, które mają poprawić funkcjonowanie przepisów o oświadczeniach dla cudzoziemców.
"Zmiany mają być wprowadzone przy okazji implementacji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej z lutego 2014 r. Dotyczy ona warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu zatrudnienia w charakterze pracownika sezonowego. Projekty zmian będą przedmiotem konsultacji społecznych"- napisali urzędnicy ministerstwa.
Z danych resortu pracy wynika, że pracodawcy w 2015 r. chcieli najczęściej zatrudniać obcokrajowców w wieku od 26 do 40 lat. Mniej liczną grupę stanowiły osoby w wieku 41-65 lat oraz poniżej 26 roku życia. Najczęściej obcokrajowcy byli zatrudniani w rolnictwie (ponad 265 tys. oświadczeń), następnie w działalności w zakresie usług administrowania, mieszczą się tu m.in. agencje zatrudnienia. Duża liczba zatrudniona była również w budownictwie i przetwórstwie przemysłowym.
Najwięcej zarejestrowanych oświadczeń - ponad 40 proc. - było w województwie mazowieckim. W dalszej kolejności były województwa dolnośląskie, wielkopolskie i lubelskie.

więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
Liczba bezrobotnych najniższa od 32 lat
-
Kto zbierze maliny? Polacy czy Ukraińcy?
-
Rośnie liczba osób tracących pracę. Rotację widać w handlu detalicznym
-
W lipcu stabilne nastroje na rynku pracy
-
Największy wzrost wynagrodzeń jest w IT
-
Polskie firmy otwierają się na Azjatów. Nie tylko z krajów byłego ZSRR
-
Polskie firmy otwierają się na Azjatów
-
Krótszy tydzień pracy w Polsce. To kwestia czasu?
-
Czterodniowy tydzień pracy to przyszłość? Politycy PO są za!
-
Pracodawcy popierają ostrożny wzrost wynagrodzeń w 2023
komentarze (0)