W 2018 r. amerykańskie firmy wdrożyły do pracy rekordową liczbę robotów
W 2018 r. amerykańskie firmy wdrożyły do pracy rekordową liczbę robotów. Maszyny są coraz tańsze, dzięki czemu rośnie ich dostępność dla mniejszych firm poza sektorem motoryzacyjnym, który do tej pory był liderem automatyzacji - podała w czwartek agencja Reutera.

Według amerykańskiego stowarzyszenia na rzecz rozwoju automatyzacji (Association for Advancing Automation) zamówienia na roboty w 2018 r. zwiększyły się o niemal 16 proc. w stosunku do roku 2017 i uplasowały się na poziomie 28,4 tys. sztuk. Wzrost zamówień na maszyny dotyczy każdej branży poza samochodową - zwracają uwagę eksperci. Największy wzrost automatyzacji odnotowano w ubiegłym roku w sektorze spożywczym. O połowę zwiększyły się dostawy robotów dla firm z branży produkcji podzespołów elektronicznych, a o 13 proc. - w branży produkcji i przetwórstwa metalu.
W 2017 roku ponad 60 proc. robotów dostarczano do przemysłu motoryzacyjnego - podał Reuters. W ubiegłym roku natomiast po raz pierwszy od 2010 roku udział tej branży w zamówieniach maszyn zmalał do poziomu nieco poniżej 49 proc. całego rynku. Zdaniem analityków na czoło automatyzacji w najbliższej przyszłości wysunie się przemysł spożywczy, który jest jednym z segmentów borykających się obecnie z największymi trudnościami na rynku zatrudnienia.
Reuters podkreślił, że presja związana z automatyzacją rośnie ze względu na poszukiwanie przez firmy możliwości cięcia kosztów pracy. Wiele przedsiębiorstw, które rozważają obecnie przeniesienie produkcji do USA ze względu na politykę administracji prezydenta Donalda Trumpa, może traktować automatyzację jako środek do zachowania konkurencyjności przy jednoczesnym zwiększeniu się kosztów zatrudnienia pracowników w Stanach Zjednoczonych - oceniła agencja.

