Luty był również trzecim z rzędu miesiącem spadku importu do Chin kontynentalnych. Wartość importu obniżyła się w tym miesiącu o 5,2 proc. w porównaniu z takim samym miesiącem ubiegłego roku.

Wielkość odnotowanych w lutym spadków zaskoczyła ekspertów, którzy spodziewali się znacznie łagodniejszych zmian. Ekonomiści w ankiecie agencji Reutera prognozowali spadek eksportu o 4,8 proc., a w ankiecie Bloomberga - o 5,0 proc. W przypadku importu prognozy wynosiły odpowiednio 1,4 proc. i 0,6 proc.

"Dzisiejsze dane wzmacniają nasz pogląd, że w Chinach zaczęła się pojawiać recesja handlowa" - ocenił w komunikacie ekonomista z grupy bankowej ANZ Raymond Yeung.

Według dziennika "Financial Times" piątkowe dane handlowe podsycają obawy o spowolnienie chińskiej i globalnej gospodarki. We wtorek premier ChRL Li Keqiang ogłosił cel wzrostu gospodarczego na 2019 rok na poziomie 6,0-6,5 proc., a więc niższym od tempa wzrostu odnotowanego w 2018 roku. Wyniosło ono 6,6 proc., co było najniższą wartością od 28 lat.

"FT" zwraca uwagę, że spadki eksportu odnotowano również w innych krajach regionu. W Korei Płd. eksport obniża się od trzech miesięcy, a Japonia w styczniu odnotowała największy spadek eksportu od dwóch lat - pisze brytyjski dziennik.

Z danych urzędu celnego wynika również, że nadwyżka Chin w handlu z USA spadła w lutym do 14,7 mld dolarów z odnotowanych miesiąc wcześniej 27,3 mld dolarów. Chiny i USA toczą obecnie spór handlowy, w ramach którego ocliły już wzajemny eksport wart miliardy dolarów rocznie.

Szef chińskiego MSZ Wang Yi powiedział w piątek w kuluarach trwającej w Pekinie sesji parlamentu, że w negocjacjach między obiema stronami poczyniono "znaczące postępy". Dzień wcześniej prezydent USA Donald Trump ocenił, że rozmowy "posuwają się naprzód całkiem nieźle".