Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

W grudniu nieznacznie spadły światowe ceny żywności

  • Autor: Credit Agricole
  • Data: 12-01-2017, 13:30
- W grudniu indeks cen żywności FAO zmniejszył się do 171,8 pkt. wobec 171,9 pkt. w listopadzie (-0,1% m/m). Nieznaczny spadek indeksu w ujęciu miesięcznym wynikał z niższych cen 2 z 5 jego składowych: cukru (-8,6% m/m) oraz mięsa (-1,1% m/m). W przeciwnym kierunku oddziaływał wzrost cen oleju roślinnego (+4,2% m/m), produktów mlecznych (+3,3% m/m) oraz zbóż (+0,5% m/m) - podaje Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole Bank Polska SA.
W grudniu nieznacznie spadły światowe ceny żywności
Jakub Olipra z Credit Agricole Bank Polska S.A. /fot. CA

Według eksperta, w danych na szczególną uwagę zasługuje kontynuacja spadku cen cukru, które w ostatnich dwóch miesiącach obniżyły się o 16,7%. Zgodnie z komunikatem FAO wynikało to z lepszych od oczekiwań zbiorów trzciny cukrowej w Brazylii, będącej jej największym producentem na świecie, a także dalszego osłabienia brazylijskiego reala względem dolara.

- Roczna dynamika światowych cen żywności zwiększyła się w IV kw. do 10,5% wobec 5,4% w III kw. Niemniej jednak w całym 2016 r. ceny żywności na świecie były o 1,5% niższe niż w 2015 r. Podtrzymujemy naszą ocenę, zgodnie z którą na początku ub. r. nastąpiło trwałe odwrócenie trendu spadkowego światowych cen żywności. Uważamy, że w kolejnych miesiącach będzie utrzymywał się wzrost cen widoczny szczególnie w przypadku produktów mlecznych, oleju roślinnego oraz mięsa. Perspektywy dalszego silnego wzrostu cen cukru są w naszej ocenie ograniczone. Uważamy, że spadek cen utrzyma się natomiast  w przypadku zbóż, z uwagi na rosnące ich światowe zapasy - komentuje Jakub Olipra.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!