Produkt Krajowy Brutto w IV kwartale 2018 roku wzrósł o 4,9 proc. rdr wobec wzrostu na poziomie 5,1 proc. rdr w III kw. - podał w czwartek w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny.

"Utrzymanie tak dynamicznego wzrostu jest naszym celem, który sukcesywnie realizujemy. Wzrost PKB utrzymujący się na poziomie ok. 5 proc. już szósty kwartał z rzędu jest tego dowodem" - wskazał resort.

Według szacunków PiT (dane GUS będą 28.02) w IV kw. utrzymała się "wysoka dynamika inwestycji".

"Poza inwestycjami infrastrukturalnymi, należy zwrócić uwagę na wzrost inwestycji w sektorze budowlanym, w tym wzrost na rynku mieszkaniowym. Liczba mieszkań oddanych do użytkowania na koniec grudnia przekroczyła 184 tys. (wzrost o 3,6 proc.), a historyczną granicę 20 tys. osiągnięto w grudniu 2018 r. (wyższe były jedynie wyniki z okresu boomu mieszkaniowego XII 2008/I 2009)" - podkreślono. Dodano, że to o 13 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Według ekspertów Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii wynika to przede wszystkim ze "wzmożonej aktywności w obszarze mieszkań budowanych na sprzedaż i wynajem", których liczba wzrosła do grudnia o 6,2 proc., a w samym IV kw. o 5,4 proc.

Resort oczekuje utrzymania dynamicznego wzrostu inwestycji w kolejnym kwartale, "choć niewątpliwie powtórzenie wyniku z 2018 roku będzie trudne".

"W I kw. 2019 roku oczekujemy wzrostu PKB na poziomie powyżej 4 proc." - oceniono.