Sarnowski zwraca uwagę, że w czwartym kwartale br. w UE rozpocznie się proces ujednolicania zasad opodatkowania wyrobów nowatorskich. Według polityka największe szanse ma ten model, który działa w większości krajów Europy i który już teraz jest stosowany w Polsce.
"Z tego względu wprowadzanie teraz zmian sposobu opodatkowania, które w perspektywie miesięcy mogą być nieaktualne, generowałoby chaos legislacyjny i wysokie koszty dostosowawcze po stronie przedsiębiorców" - uważa wiceminister.
"Stanowisko prezentowane przez Polskę będzie efektem konsultacji z branżą przeprowadzonych w ramach Forum" - informuje Sarnowski. Zaznacza, że priorytetem Polski jest aktywny udział w pracach na forum UE, by ich efektem był model opodatkowania gwarantujący efektywność poboru, niewielkie ryzyko ewentualnych nadużyć i niskie koszty obsługi po stronie podatników.
Zdaniem MF pobierany w Polsce podatek od płynu do e-papierów także nie odbiega od europejskiej średniej. Wyższą stawkę (od 0,18 do 0,32 euro za 1 ml) stosuje pięć z 13 krajów UE, gdzie zostały one objęte akcyzą, tj. Słowenia, Szwecja, Estonia, Finlandia i Portugalia. W Danii toczą się prace legislacyjne, które zakładają opodatkowanie od 1 lipca 2022 r. Na podobnym do Polski poziomie (od 0,1 do 0,13 euro za 1 ml płynu) stawki określiły cztery kraje: Grecja, Rumunia, Cypr i Litwa. Dalsze cztery państwa wdrożyły stawki o symbolicznej wysokości, tj. w przedziale od 0 (Chorwacja) do 0,08 euro za 1 ml (Włochy).
Resort przypomina, że opodatkowanie płynu do e-papierosów i wyrobów nowatorskich weszło w życie 1 lutego 2018 r., ale pobór akcyzy rozpocząć się miał dopiero z początkiem lipca 2020 r. Biorąc pod uwagę sytuację wynikającą z COVID-19, Ministerstwo Finansów zdecydowało o zaniechaniu poboru akcyzy od płynu do e-papierosów i wyrobów nowatorskich do 30 września 2020 r. Według fiskusa były to kluczowe trzy miesiące, które pozwoliły wielu podmiotom z branży na przygotowanie się do spełnienia nowych obowiązków związanych z opodatkowaniem, m.in. na założenie składów podatkowych.
Z informacji MF wynika, że o ile w czerwcu 2020 r. w różnych stadiach procedowania znajdowały się aż 24 wnioski o uzyskanie lub zmianę zezwolenia na prowadzenie takiego składu podatkowego, na początku września 2020 r. na uzyskanie zezwolenia czekał tylko jeden podmiot.
mmu/ mk/

