Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

W krótkim czasie decyzja prezydenta ws. noweli obniżającej akcyzę na energię

  • Autor: PAP
  • Data: 29-12-2018, 11:10
Można się spodziewać, że decyzja prezydenta Andrzeja Dudy dot. noweli ustawy obniżającej akcyzę na energię elektryczną będzie ogłoszona w krótkim czasie - zapowiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha. Zaznaczył, że z punktu widzenia społecznego to ważna ustawa.

Sejm uchwalił w piątek nowelę ustawy obniżającą akcyzę na energię elektryczną, opłatę przejściową oraz ustalającą ceny energii na poziomie z 30 czerwca 2018 r. Senat poparł ją w sobotę w nocy bez poprawek. Teraz czeka na podpis prezydenta.

Wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha, pytany w sobotę w radiowej Trójce, kiedy prezydent podpisze nowelę, odpowiedział: "We właściwym czasie, wtedy, kiedy pan prezydent zakończy analizę". Jak tłumaczył, prezydent "mówił o tym, że w przypadku takich projektów, ważnych z punktu widzenia społecznego - a na pewno społecznie nieakceptowalne były podwyżki cen energii elektrycznej - będzie działał sprawnie, bo pełni rolę służebną wobec społeczeństwa". "Wprost cytując pana prezydenta, można się tutaj spodziewać, że ta weryfikacja i decyzja będzie ogłoszona w krótkim czasie" - powiedział Mucha.

Zaznaczył, że głównym celem noweli było przeciwdziałanie podwyżkom cen energii elektrycznej. "Od 1 stycznia takich podwyżek cen energii elektrycznej nie będziemy mieli" - powiedział.

Dodał, że "trwa analiza, jeżeli chodzi o ustawę". Jak mówił, Biuro Prawa i Ustroju w KPRP analizuje projekt. Zastrzegł, że "prezydent znał założenia projektu, znał tę materię legislacyjną i oczekiwał od strony rządowej, że tego rodzaju działania będą podejmowane" - wyjaśnił.

Przypomniał, że Andrzej Duda spotkał się wcześniej z ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim. "Odbyła się rozmowa, w trakcie której pan minister przedstawiał założenia projektu (...). Informował o tym, jakie działania rząd zamierza podjąć. Dla pana prezydenta najistotniejsze było to, żeby zabezpieczyć to, że nie mamy podwyżek cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, dla samorządów, dla polskich przedsiębiorców. Tego rodzaju oczekiwanie przez pana prezydenta było bardzo wyraźnie formułowane w rozmowie z panem ministrem Tchórzewskim" - mówił Mucha.

Jak dodał, "mamy sytuację taką, że ustawa, która została przyjęta o zmianie ustawy o podatku akcyzowym i wprowadzająca także obniżenie o 95 proc. opłaty przejściowej - to jest ten cel, który był zakładany, zrealizowany".

Podkreślił, że inną rzeczą jest kwestia polityki klimatyczno-energetycznej, "kwestia w ogóle sytuacji związanej z handlem uprawnieniami do emisji CO2, to są wyzwania, z którymi musimy się mierzyć".

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

więcej informacji:

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!