Jak wskazują eksperci zahamowanie wzrostu cen ropy na światowych giełdach i mocna w relacji do dolara złotówka pozwoliły w mijającym tygodniu zatrzymać podwyżki na stacjach. Jednak w ich ocenie na odwrócenie wzrostowego trendu nie ma jednak co liczyć i już na początku kwietnia głębiej do portfela będą sięgać właściciele samochodów z silnikiem benzynowym.

Według prognoz e-petrol.pl w przyszłym tygodniu za tankowanie benzyny bezołowiowej 95 będziemy płacić więcej - średnio 4,10-4,20 PLN/l. Szacowany przedział cenowy dla oleju napędowego to 3,88-3,95 PLN/l, a dla autogazu 1,57-1,64 PLN/l.

Wahania cen paliw na rynku detalicznym były w ostatnich dniach niewielkie. Na poziomie z ubiegłego tygodnia utrzymała się cena 95-oktanowej benzyny, która średnio wynosi 4,09 PLN/l. O dwa grosze potaniał olej napędowy i litr tego paliwa kosztuje średnio 3,92 PLN. Spadkową serię kontynuował autogaz, który potaniał o dwa grosze, a średnia cena tego paliwa w tym tygodniu jedynie 1,59 PLN/l.

Eksperci e-petrol wskazali, że w ostatnich dniach w cennikach krajowych producentów widzieliśmy pogłębiającą się różnicę w cenie oleju napędowego i benzyny, która odzwierciedla trendy na światowych giełdach wynikające ze zróżnicowania popytu na oba paliwa.

Diesel w porównaniu z ubiegłym tygodniem potaniał o 51,60 PLN i metr sześcienny oleju napędowego aktualnie kosztuje średnio 3040,80 PLN. W odwrotnym kierunku poruszały się notowania 95-oktanowej odmiany benzyny, która na przestrzeni tygodnia podrożała o 52 złote i jej średnia cena w hurcie to obecnie 3367,00 PLN/ metr sześc.

Analitycy BM Reflex wskazują, że po ostatnich wzrostach cen benzyn na rynku europejskim na krajowym rynku hurtowym osiągnęliśmy poziom notowany ostatnio w I dekadzie grudnia 2015 r. i w konsekwencji nastąpiły duże podwyżki na stacjach.

W tym tygodniu średnio w kraju za litr Eurosuper 95 płacimy o 6 groszy więcej niż przez tygodniem. Eksperci BM Reflex podkreślili, że z powodu dużego zróżnicowania cen i braku podwyżek na części stacji w tym tygodniu, utrzymuje się ryzyko ponownych podwyżek cen na stacjach w pierwszym tygodniu kwietnia (średnio ok. 5 - 7 gr/l).

"Z kolei w efekcie obniżek hurtowych cen oleju napędowego, diesel zaczął tanieć także na stacjach. Spadki w tym przypadku mogą być kontynuowane w przyszłym tygodniu średnio ok. 2 - 3 gr/l" - dodali.

Maleją jednocześnie - w ich opinii - szanse na dalsze spadki cen autogazu.

Analitycy podali, że w tym tygodniu najwięcej za benzyny płacą kierowcy w województwie lubuskim (4,21 zł za litr bezołowiowej 95 i 4,60 zł za litr bezołowiowej 98), za diesla w woj. warmińsko-mazurskim - 3,98 zł/l, a za litr autogazu w zachodniopomorskim - 1,71 zł/l.

Najtańsza benzyna bezołowiowa 95 jest w dolnośląskim i opolskim - po 4,10 zł/l, bezołowiowa 98 w łódzkim i podlaskim po 4,39 zł/l. Za diesla najmniej płacimy w lubelskim - ok. 3,84 zł/l, a autogaz w dolnośląskim - po 1,55 zł/l.