Portal Spożywczy - FMCG, handel, rynek spożywczy

Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
Biznes i technologie

W najbliższym miesiącu uwarunkowania rynkowe rolnictwa nie ulegną zmianie

  • Autor: www.portalspozywczy.pl/ IERiGŻ
  • Data: 29-04-2016, 16:00
W marcu 2016 r. rynkowe uwarunkowania produkcji rolniczej poprawiły się w porównaniu z poprzednim miesiącem i były porównywalne z warunkami rynkowymi w poprzednim roku o tej porze. Syntetyczny wskaźnik koniunktury w rolnictwie (SWKR) podniósł się o 0,3 pkt. proc. do 99,8 punktu i zrównał się z jego poziomem w marcu 2015 r. Zadecydowała o tym zarówno poprawa wyrównanego wskaźnika potencjalnego popytu, jak i wyrównanego wskaźnika nożyc cen - informują analitycy IERiGŻ.
W najbliższym miesiącu uwarunkowania rynkowe rolnictwa nie ulegną zmianie
fot. shutterstock

- O poprawie wyrównanego wskaźnika potencjalnego popytu o 0,4 pkt. proc. do 99,8 punktu zadecydował przede wszystkim wzrost wyrównanego indeksu produkcji przemysłu spożywczego o 0,7 pkt. proc. do 99,4 punktu, a także przeniesienie skutków ożywienia obrotów handlowych z zagranicą pod koniec ubiegłego roku. Pewien pozytywny wpływ wywarł także wzrost wynagrodzeń, który wyprzedzał podwyżki cen detalicznych żywności - informuje IERiGŻ w raporcie rolnym.

W przeciwnym kierunku działał niewielki realny wzrost cen żywności, które po wielu miesiącach realnego spadku zaczęły rosnąć w pierwszych miesiącach 2016 r. szybciej niż ogólny wskaźnik wzrostu cen i usług konsumpcyjnych. Wyrównany wskaźnik nożyc cen zwiększył się nieznacznie (o 0,1 pkt. proc.) do 99,7 punktu. Był on jednak o 0,6 pkt. proc. wyższy od bardzo niskiego poziomu ubiegłorocznego wynoszącego 99,1 punktu. Wpłynął na to niewielki wzrost (o 0,1 pkt. proc. do 99,4 punktu) wyrównanego wskaźnika zmian cen skupu przy takim samym spadku wyrównanego wskaźnika zmian cen środków produkcji (do 99,7 punktów).

Dalsza część artykułu jest dostępna dla subskrybentów Strefy Premium PortaluSpożywczego.pl lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

komentarze (0)

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

więcej informacji:

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!