W piątek kolejna tura rozmów z Rosją nt. przewoźników
- Autor: PAP
- Data: 19-02-2016, 07:43

W czwartek w Moskwie odbyła się kolejna tura rozmów polsko - rosyjskiej komisji mieszanej ds. międzynarodowych przewozów drogowych w sprawie zasady wykonywania transportu oraz ustalenia kontyngentu zezwoleń na przewozy drogowe dla obydwu krajów na rok 2016. W piątek w rozmowach mają uczestniczyć wiceminister infrastruktury i budownictwa odpowiedzialny za transport Jerzy Szmit i wiceminister transportu Federacji Rosyjskiej Nikołaj Asauł.
O północy z poniedziałku (15 lutego) na wtorek (16 lutego) straciły ważność pozwolenia na transport samochodowy towarów do Rosji. Do tej pory Polska i Rosja nie doszły do porozumienia ws. zasad i liczby pozwoleń na przewóz towarów. Oznacza to, że na razie polscy przewoźnicy mogą jeździć do Rosji tylko na podstawie specjalnych międzynarodowych zezwoleń - których Polska posiada 168.
W grudniu ub.r. Rosjanie wydali przepisy wykonawcze do umowy międzyrządowej z 1996 r., która określa zasady realizowania przewozów drogowych pomiędzy Polską a Rosją. Zmieniły one znaczenie pojęcia przewozu na rzecz kraju trzeciego. Nowe przepisy strona rosyjska rozciąga także na towary produkowane w Polsce, np. przez filie firm zagranicznych traktując je, jako przewóz na rzecz kraju trzeciego. A liczba zezwoleń na tego typu przewóz jest bardzo ograniczona.
Według danych Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych (ZMPD) brak zezwoleń na transport do Rosji to straty dla ponad 2,5 tys. firm mających flotę kilkunastu tysięcy samochodów. ZMPD szacuje, że brak porozumienia to strata 200 tys. przejazdów rocznie. Wartość każdego z nich to około 2 tys. euro.
W 2015 r. obowiązywał kontyngent w wysokości 250 tys. zezwoleń dla polskich kierowców podzielonych na trzy kategorie: przewozy tranzytowe, przewozy dwustronne i tzw. kraje trzecie.

Powiązane tematy:
-
Z Ukrainy do Polski wjechało 5,369 mln osób od początku wojny
-
Ile potrwa wojna w Ukrainie?
-
Nowy ład transportowy. Co się zmieniło dla przewoźników?
-
Rosja ma teorię, dlaczego w Polsce brakuje cukru. Znalazła winnego
-
W Rosji powstaną sklepy wolnocłowe tylko dla dyplomatów
-
Znana sieć handlowa ogłosiła upadłość. To efekt sankcji
-
Pierwszy statek z ukraińskim zbożem wpłynie do portu w Stambule we wtorek w nocy
-
Rosja ma kolejny pomysł na zastąpienie sieci IKEA. Chce wykorzystać więźniów
-
Kolejny koncern wycofuje się z Rosji. Szykuje wielką wyprzedaż
-
Ardanowski: najbliższe dni pokażą, czy umowa ws. wznowienia pracy portów to blef Rosji
- Prezes SPP: Chleb jest najbardziej podstawowym produktem (wywiad)
- Lista firm z branży piekarniczo-cukierniczej