Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

W przyszłym tygodniu możliwe dalsze obniżki cen paliw na stacjach

  • Autor: PAP
  • Data: 05-05-2017, 14:41
W przyszłym tygodniu możliwe są dalsze obniżki cen paliw na stacjach - uważają analitycy z BM Reflex i e-petrol.pl. Zauważyli, że spadają ceny ropy naftowej, a tym samym paliw w hurcie, co - z opóźnieniem - przekłada się na ceny, które płacą kierowcy.

Urszula Cieślak z BM Reflex zwróciła uwagę w piątkowym komentarzu, że pierwszy tydzień maja charakteryzuje się dużą dynamiką zmian cen ropy naftowej i paliw, ale ku zadowoleniu kierowców są to korekty cen przede wszystkim w dół.

"Sytuacja na rynku krajowym przypomina zaś tę z końca kwietnia, kiedy zarówno na rynku hurtowym, jak i detalicznym notowaliśmy obniżki. W tym tygodniu ceny na stacjach zmieniały się identyczne, jak przed tygodniem. Średnio ceny paliw spadły ponownie od 2 do 4 groszy na litrze, to na niektórych stacjach obniżki sięgały kilkunastu groszy na litrze" - poinformowała Cieślak.

Jej zdaniem spadki cen na stacjach powinny przybrać na sile w przyszłym tygodniu, przede wszystkim uwzględniając dotychczasową skalę obniżek w hurcie. "W sumie od momentu, od kiedy rozpoczęły się obniżki, tj. od połowy kwietnia, ceny benzyny bezołowiowej i oleju napędowego w hurcie spadły o około 240 zł na 1000 litrów. To oznacza, że prawdopodobna skala obniżek na rynku detalicznym może jeszcze sięgnąć minimum 10-15 groszy na litrze" - oceniła Cieślak.

Według niej w drugim tygodniu maja można spodziewać się obniżek cen paliw na stacjach w przedziale 5-10 groszy na litrze benzyny i oleju napędowego. Ceny autogazu mogą spadać o ok. 2-3 groszy na litrze.

Zgodnie z danymi BM Reflex aktualnie benzyna bezołowiowa 95 kosztuje średnio 4,65 zł/l (-3 gr/l), benzyna bezołowiowa 98 - 4,96 zł/l (-3 gr/l), olej napędowy - 4,47 zł/l (-4 gr/l), autogaz - 2,12 zł/l (-2 gr/l).

Także analitycy z e-petrol.pl uważają, że najbliższe dni, w związku z załamaniem się cen ropy na rynkach międzynarodowych, mogą przynieść dalsze spadki cen w polskich rafineriach. "To oznacza, że w najbliższych dniach kierowcy mogą bez obaw podjeżdżać na stacje tankowania. Spadać powinny zarówno ceny benzyn i diesla, w dół może pójść także autogaz" - napisano w komentarzu.

Z najnowszej analizy cen paliw e-petrol.pl wynika, że już po niedzieli najpopularniejszą benzynę bezołowiową powinniśmy tankować średnio po 4,55-4,66 zł za litr, podczas gdy za olej napędowy właściciele samochodów z silnikiem wysokoprężnym wydadzą 4,36-4,48 zł/l. Kierowcy samochodów z instalacją gazową w przyszłym tygodniu powinni przygotować się na wydatek za litr LPG rzędu 2,07-2,14 zł.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!