Według monitoringu cenowego, jaki prowadzi e-petrol.pl, w połowie tygodnia benzyna bezołowiowa 95 kosztowała średnio w sprzedaży detalicznej 4,15 zł/l, co oznacza, że cena paliwa wzrosła o 6 gr na litrze. Kierowcy silników wysokoprężnych mogli natomiast zauważyć obniżkę - litr oleju napędowego kosztował przeciętnie 3,87 zł, co oznacza, że potaniał o 5 gr. W przypadku cen autogazu cena na stacjach po serii obniżek w ostatnich tygodniach po raz pierwszy się zatrzymała. Tankujący LPG płacili średnio za gaz do samochodów 1,59 zł/l.

W ocenie ekspertów e-petrol w najbliższych dniach krajowi producenci paliw wprowadzą dalsze zmiany do swoich cenników hurtowych. Analitycy prognozują, że podrożeć mogą benzyny i diesel zarówno w Grupie Lotos, jak i u największego polskiego operatora - PKN Orlen. Do połowy przyszłego tygodnia hurtowe ceny benzyn mogą wzrosnąć nawet o 20-25 zł, a diesla ok. 15 zł.

Z najnowszej analizy e-petrol.pl wynika, że już po niedzieli najpopularniejszą benzynę bezołowiową średnio powinniśmy tankować po 4,11-4,20 zł za litr, podczas gdy za olej napędowy właściciele samochodów z silnikiem wysokoprężnym wydadzą 3,79-3,89 zł/l. Gaz do samochodów nadal będzie tani - w przyszłym tygodniu średnio za litr LPG będzie się płacić 1,55-1,61 zł.

Z kolei w ocenie ekspertów BM Reflex mijający tydzień przyniósł ponowny spadek hurtowych cen paliw na rynku krajowym. Te zmiany - ich zdaniem - wpłynęły na poziom cen paliw na stacjach: część operatorów wprowadziła korekty cen benzyny 95 w dół, a część kontynuowała podwyżki z ub. tygodnia.

W przypadku oleju napędowego obniżki cen - wskazało BM Reflex - nastąpiły na niemal wszystkich stacjach, stąd średni spadek cen diesla o ok. 4 gr/l. Podobnie jak na rynku hurtowym, tak i w sprzedaży detalicznej stabilizują się ceny autogazu, którego litr obecnie kosztuje około 1,62 zł.

"Koniec tygodnia to zapowiedź odwrócenia kierunku zmian cen hurtowych, jednak to, jak długo podwyżki utrzymają się na rynku, będzie zależało od sytuacji na rynku ropy naftowej. W przyszłym tygodniu prawdopodobne wydają się dalsze spadki cen oleju napędowego - średnio około 3-7 gr/l, natomiast w przypadku benzyny spadki, o ile wystąpią, będą niższe - do 3 gr na litrze. Ceny gazu na stacjach powinny pozostać stabilne" - wskazali analitycy.