Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

W tym roku inflacja zbliżona do 2 proc. lub poniżej tego poziomu

  • Autor: PAP
  • Data: 15-01-2019, 13:33
W tym roku inflacja będzie zbliżona do 2 proc. lub utrzyma się poniżej tego poziomu, nie będzie więc presji na Radę Polityki Pieniężnej, by podnosiła stopy procentowe - uważają ekonomiści komentujący dane GUS o wzroście cen w grudniu 2018 r.
W tym roku inflacja zbliżona do 2 proc. lub poniżej tego poziomu
fot.PTWP

Główny Urząd Statystyczny poinformował we wtorek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2018 r. wzrosły rdr o 1,1 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem się nie zmieniły. To dane zgodne z podanymi wcześniej w tzw. szacunku flash. Ekonomiści zgodnie szacują, że inflacja bazowa z wyłączeniem cen żywności i energii obniżyła się w grudniu do 0,6 proc. rdr z 0,7 proc. rdr w listopadzie, w gospodarce nie ma presji inflacyjnej.

Prognozy PKO BP mówią, że w całym roku inflacja będzie poniżej celu Narodowego Banku Polskiego (2,5 proc. z pasmem odchyleń +/- 1 pkt. proc. - PAP). "Tegoroczna inflacja utrzyma się w okolicach 2 proc., jeżeli ten poziom zostanie przekroczony, to nieznacznie" - powiedziała PAP ekonomistka z PKO BP Urszula Kryńska.

Zauważyła, że grudniowa inflacja była najniższa od dwóch lat, a główną przyczyną wyhamowania wzrostu cen były spadki cen paliw wynikające z obserwowanych pod koniec 2018 spadków cen ropy naftowej.

"Na początku 2019 r. kluczowe dla kształtowania inflacji będą ceny energii elektrycznej. W styczniu inflacja prawdopodobnie spadnie poniżej 1 proc. rdr, ze względu na obniżkę akcyzy na prąd, przy prawdopodobnym braku podwyżek cennikowych cen energii elektrycznej. Tendencje na rynku ropy naftowej sugerują, że końcówka stycznia przyniesie odwrócenie spadkowego trendu cen paliw na stacjach. W tym samym kierunku będą działały ceny żywności" - uważa Kryńska.

Według niej kształt procesów inflacyjnych w Polsce uzasadnia postawę RPP, która komunikuje stabilizację stóp co najmniej do 2020 r.

Także ekonomista z Pekao SA Adam Antoniak uważa, że początek 2019 r. przyniósł dalszy spadek inflacji, a roczne tempo wzrostu indeksu CPI prawdopodobnie obniżyło się poniżej 1 proc. Według niego niskiej presji ze strony cen żywności towarzyszy słabnąca presja ze strony cen paliw, czemu sprzyjają niższe ceny ropy na światowych rynkach. Głównym źródłem niepewności w krótkim terminie pozostaje kształtowanie się cen energii elektrycznej.

"Biorąc pod uwagę wyraźny spadek ryzyka gwałtownego wzrostu cen energii elektrycznej i stabilizację cen ropy naftowej na światowych rynkach na relatywnie niskich poziomach oczekujemy, że w 2019 r. średnioroczna inflacja nie przekroczy 2 proc. W efekcie na przestrzeni całego roku stopy procentowe pozostaną bez zmian, a do pierwszej podwyżki dojdzie w 1 kw. 2020 r." - prognozuje Antoniak.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!