Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

W woj. lubuskim grunty rolne natańsze w kraju

  • Autor: PAP
  • Data: 20-01-2013, 11:43
W 2012 roku w woj. lubuskim średnia cena gruntu rolnego w zasobach Agencji Nieruchomości Rolnych ukształtowała się na poziomie 12 tys. 714 zł za 1 hektar i należała do najniższych w kraju. Była niższa o prawie 8 tys. zł od średniej ceny w Polsce.

Od wielu lat ceny w woj. lubuskim plasują się na jednym z najniższych poziomów w kraju. Trzeba przy tym zaznaczyć, że gleby nie należą do najlepszych.

"Dla porównania w 2011 r. nasz oddział sprzedał ponad 12 tys. hektarów gruntów uzyskując średnią cenę gruntu rolnego na poziomie 11 tys. 396 zł za 1 hektar. Jest zatem wyraźna tendencja wzrostowa cen i spodziewamy się, że w 2013 roku zostanie ona utrzymana" - powiedział PAP Cyryl Hurka z Oddziału Terenowego ANR w Gorzowie.

W ubiegłym roku oddział w Gorzowie sprzedał prawie 11,5 tys. ha gruntów na podstawie 1288 umów sprzedaży, uzyskując za nie prawie 152,5 mln zł.

Nabywcami byli głównie rolnicy prowadzący gospodarstwa rodzinne realizujący prawo pierwszeństwa nabycia, jakie przysługuje dzierżawcom gruntów rolnych Skarbu Państwa.

"Od kilku lat właśnie ta forma sprzedaży dominuje" - dodał Hurka.

Dla porównania najwyższe ceny uzyskano w województwach: dolnośląskim - 32,7 tys. zł/ha, wielkopolskim - 27,9 tys. zł/ha i opolskim - 23,9 tys. zł/ha.

W tym roku ANR planuje wystawić do przetargów większą powierzchnię gruntów niż w latach ubiegłych, co jest rezultatem wyłączeń części gruntów z dużych obszarowo dzierżaw. Umożliwiają to zapisy ustawy z 16 września 2011 r. o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

W Lubuskiem nowych umów dzierżawy zawiera się niewiele i obejmują one zwykle grunty, których w chwili obecnej nie można przeznaczyć do sprzedaży, np. ze względu na nieuregulowaną sytuację planistyczną, planowane inwestycje celu publicznego, itp.

W 2012 r. zawarto umowy dzierżawy na łączną powierzchnię jedynie 1,3 tys. ha. Średni roczny czynsz dzierżawny wyniósł w ub. roku ok. 623 zł za ha (7,72 dt pszenicy z 1 ha). W przypadku umów zawartych w 2012 roku średnia cena dzierżawy wzrosła ponad dwukrotnie. W regionie ziemię od Agencji dzierżawią zarówno gospodarstwa rodzinne, jak i wielkotowarowe.

Oddział ANR w Gorzowie, obejmujący całe woj. lubuskie, posiada w swoim zasobie ponad 140,6 tys. ha gruntów, w tym w dzierżawie znajduje się ok. 88,5 tys. ha. W 2012 roku z tytułu dzierżaw w Lubuskiem do ANR wpłynęło 27 mln zł.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!