Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

We wtorek w porządku obrad Sejmu projekt noweli Prawa wodnego

  • Autor: PAP
  • Data: 18-07-2017, 16:13
Jeśli nie zakończymy procesu legislacyjnego dot. noweli Prawa wodnego do 31 lipca br., KE skieruje do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawę o nałożenie kary na Polskę - podkreślił w komunikacie CIR minister Henryk Kowalczyk. Projektem noweli Sejm zajmie się we wtorek.
We wtorek w porządku obrad Sejmu projekt noweli Prawa wodnego
fot.PTWP

Jak przypomniał w komunikacie przesłanym we wtorek przez Centrum Informacyjne Rządu szef Stałego Komitetu Rady Ministrów "nowelizację wymusiła unijna Ramowa Dyrektywa Wodna z 2000 r.". Dodał, że przepisy powinny zostać uchwalone przez rząd PO-PSL jeszcze w 2015 r.

"Rząd premier Beaty Szydło wynegocjował przedłużenie procedowania do końca 2016, następnie do 30 czerwca 2017. Jeśli procesu legislacyjnego nie zakończymy do 31 lipca br., Komisja Europejska skieruje do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawę o nałożenie kary na Polskę" - przypomniał Kowalczyk.

Dodał, że na wniosek premier Beaty Szydło pierwotny projekt wycofano z prac rządu. "Prezes Rady Ministrów zadecydowała, że nowelizowane przepisy nie mogą skutkować podwyższeniem opłat za wodę i ścieki dla polskich rodzin" - podkreślił.

Kowalczyk wskazał, że "nie zmieni się regulowana rozporządzeniem ministra infrastruktury - stawka opłaty za korzystanie z zasobów wodnych, która dla odbiorców indywidualnych wynosi 11 gr za metr sześcienny wody".

Po nowelizacji Prawa wodnego jedynymi dodatkowymi obciążeniami są, wymuszone przez Komisję Europejską, opłaty dla największych gospodarstw rolnych oraz dla energetyki.

W sektorze gospodarstwa rolnego "podwyżka obejmie gospodarstwa zużywające ponad 5 m sześć. wody na dobę". Wskaźnik obliczany będzie średniorocznie. Jak napisano w rządowym komunikacie, z danych GUS za 2015 r. wynika, że dotyczy to zaledwie ok. 3,1 tys. największych gospodarstw, w których np. hoduje się ponad 500 świń lub ponad 80 krów. Właściciele gospodarstw przekraczający powyższy limit - za każdy następny metr sześc. wody zapłacą 11 gr.

"Z całą mocą należy podkreślić, że woda dla pozostałych rolników będzie bezterminowo bezpłatna" - wyjaśniono w informacji prasowej.

Z kolei w energetyce do tej pory nie obowiązywały systemy opłat za wodę do celów chłodniczych w elektrowniach cieplnych oraz wytwórczych w elektrowniach wodnych. "Zobligowany przez Komisję Europejską, rząd zaproponował stawki minimalne. Z szacunków Ministerstwa Środowiska wynika, że udział tej opłaty w cenie sprzedaży energii elektrycznej nie przekroczy rocznie 1 zł na osobę" - tłumaczy Kowalczyk w komunikacie.

Jak podkreślił, "całkowicie nieprawdziwa jest więc informacja Towarzystwa Gospodarczego Polskie Elektrownie, że opłaty te będą wynosiły rocznie 18 mld zł". Z szacunków MŚ wynika, że nie przekroczą 50 mln zł rocznie, a więc 3 proc. szacunków TGPE.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

więcej informacji:

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!