We wtorek w porządku obrad Sejmu projekt noweli Prawa wodnego
- Autor: PAP
- Data: 18-07-2017, 16:13

Jak przypomniał w komunikacie przesłanym we wtorek przez Centrum Informacyjne Rządu szef Stałego Komitetu Rady Ministrów "nowelizację wymusiła unijna Ramowa Dyrektywa Wodna z 2000 r.". Dodał, że przepisy powinny zostać uchwalone przez rząd PO-PSL jeszcze w 2015 r.
"Rząd premier Beaty Szydło wynegocjował przedłużenie procedowania do końca 2016, następnie do 30 czerwca 2017. Jeśli procesu legislacyjnego nie zakończymy do 31 lipca br., Komisja Europejska skieruje do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawę o nałożenie kary na Polskę" - przypomniał Kowalczyk.
Dodał, że na wniosek premier Beaty Szydło pierwotny projekt wycofano z prac rządu. "Prezes Rady Ministrów zadecydowała, że nowelizowane przepisy nie mogą skutkować podwyższeniem opłat za wodę i ścieki dla polskich rodzin" - podkreślił.
Kowalczyk wskazał, że "nie zmieni się regulowana rozporządzeniem ministra infrastruktury - stawka opłaty za korzystanie z zasobów wodnych, która dla odbiorców indywidualnych wynosi 11 gr za metr sześcienny wody".
Po nowelizacji Prawa wodnego jedynymi dodatkowymi obciążeniami są, wymuszone przez Komisję Europejską, opłaty dla największych gospodarstw rolnych oraz dla energetyki.
W sektorze gospodarstwa rolnego "podwyżka obejmie gospodarstwa zużywające ponad 5 m sześć. wody na dobę". Wskaźnik obliczany będzie średniorocznie. Jak napisano w rządowym komunikacie, z danych GUS za 2015 r. wynika, że dotyczy to zaledwie ok. 3,1 tys. największych gospodarstw, w których np. hoduje się ponad 500 świń lub ponad 80 krów. Właściciele gospodarstw przekraczający powyższy limit - za każdy następny metr sześc. wody zapłacą 11 gr.
"Z całą mocą należy podkreślić, że woda dla pozostałych rolników będzie bezterminowo bezpłatna" - wyjaśniono w informacji prasowej.
Z kolei w energetyce do tej pory nie obowiązywały systemy opłat za wodę do celów chłodniczych w elektrowniach cieplnych oraz wytwórczych w elektrowniach wodnych. "Zobligowany przez Komisję Europejską, rząd zaproponował stawki minimalne. Z szacunków Ministerstwa Środowiska wynika, że udział tej opłaty w cenie sprzedaży energii elektrycznej nie przekroczy rocznie 1 zł na osobę" - tłumaczy Kowalczyk w komunikacie.
Jak podkreślił, "całkowicie nieprawdziwa jest więc informacja Towarzystwa Gospodarczego Polskie Elektrownie, że opłaty te będą wynosiły rocznie 18 mld zł". Z szacunków MŚ wynika, że nie przekroczą 50 mln zł rocznie, a więc 3 proc. szacunków TGPE.

więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
Prezydent podpisał nowelę Prawa wodnego
-
Prezydent podpisał nowelizację Prawa wodnego
-
Prawo wodne nie poskutkuje podwyżkami cen
-
Woda dla firm na wagę złota, a system wciąż mętny
-
Nie będzie podwyżek cen wody
-
Projekt ustawy o regulatorze cen wody już gotowy
-
Prezydent podpisał Prawo wodne
-
MŚ: Od 2018 roku ma rozpocząć działalność regulator cen wody
-
Prawo wodne: Posłowie przyjęli senackie poprawki, które dotyczą kwestii opłat za wodę
-
GPW prognozuje podwyżkę cen o 20 proc. w związku z Prawem wodnym
- Prezes SPP: Chleb jest najbardziej podstawowym produktem (wywiad)
- Lista firm z branży piekarniczo-cukierniczej
komentarze (0)