Wiceminister Kościński, który ma bogate doświadczenie w bankowości zarówno w Polsce, jak i w Wielkiej Brytanii, zapowiedział, że w trakcie dwudniowej wizyty będzie miał "dwutorowy program spotkań" - czyli jego rozmówcami będą przedstawiciele zarówno administracji, jak i środowisk biznesowych.

Wizyta wiceministra Kościńskiego w stolicy USA zbiegła się w czasie z podpisaniem we wtorek w Waszyngtonie przez prezesa Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) Piotra Woźniaka umowy ze spółką Centrica LNG ze stanu Luizjana pierwszego średnioterminowego (a konkretnie pięcioletniego) kontraktu na dostawy amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) do Polski.

Umowa przewidująca pierwsze dostawy LNG z USA do terminalu gazowego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu w roku 2018 jest pierwszym kontraktem w sprawie stałych dostaw amerykańskiego gazu zawartym z importerem z Europy Środkowo-Wschodniej.

Tadeusz Kościński spotkał się we wtorek z przedstawicielami firm zrzeszonych w Polsko-Amerykańskiej Radzie Biznesu (Polish-American Business Council). Przedstawił im założenia nowej polskiej polityki inwestycyjnej, by sprawdzić, czy czyni ona z Polski atrakcyjny kraj do inwestowania, w tym także jako brama do inwestycji w Europie.

Wiceminister Kościński, poza karierą zawodową znany jako założyciel Fundacji Kresy Historii popularyzującej nieznane epizody z najnowszej historii Polski, jest najwyższym rangą przedstawicielem władz polskich, który przybył do Waszyngtonu po wyrażeniu przez Departament Stanu zgody na sprzedaż Polsce systemu antyrakietowego Patriot.

Jak wskazał w rozmowie z PAP zastrzegający sobie anonimowość przedstawiciel jednej z firm należących do Polsko-Amerykańskiej Rady Biznesu, "oferta władz amerykańskich sprzedaży Polsce systemu antyrakietowego Patriot jest najlepszą gwarancją bezpieczeństwa inwestycji w Polsce i zachętą do większego zaangażowania amerykańskiego biznesu w Polsce".