Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Wicepremier Morawiecki rozmawiał o współpracy z amerykańskimi firmami

  • Autor: portalspozywczy.pl
  • Data: 03-03-2016, 10:32
Mateusz Morawiecki, Wicepremier i Minister Rozwoju, spotkał się z członkami Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce (AmCham). Podczas spotkania Wicepremier przedstawił założenia ogłoszonego 16 lutego rządowego "Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”, skupiając się na głównych wyzwaniach stojących przed polską gospodarką, kwestiach związanych z klimatem inwestycyjnym w kraju oraz współpracy polsko-amerykańskiej. W spotkaniu wzięło udział ponad 200 inwestorów, członków AmCham, a wiele osób śledziło jeszcze transmisję na żywo via Periscope.
Wicepremier Morawiecki rozmawiał o współpracy z amerykańskimi firmami
Od lewej - Tony Housh, prezes Amerykańskiej Izby Handlowej, minister Mateusz Morawiecki. Fot. materiały prasowe

- Dzisiejsze spotkanie z Amerykańską Izbą Handlową w Polsce było bardzo ciekawe. Wyjaśniałem zasady naszego „Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”, to w jaki sposób może on służyć inwestorom zagranicznym, ponieważ widzę ich istotną rolę w rozwoju polskiej gospodarki. Mam nadzieję, że nasza dobra do tej pory współpraca z amerykańskimi firmami, będzie się dalej rozwijać. Wśród amerykańskich firm mamy wielu przyjaciół, którzy są obecni w Polsce od 10, 20 i więcej lat, znają Polskę, potrafią bardzo dobrze odczytać nasze potrzeby, rozumieją nasze priorytety na najbliższe lata – mówił Premier Morawiecki.

Tematy rozmów dotyczyły nie tylko inwestycji lokowanych w Polsce, ale również wsparcia dla polskich firm planujących ekspansję w Stanach Zjednoczonych i eksportujących tam swoje produkty. Wicepremier zwrócił także uwagę na konieczność rozwijania współpracy między nauką i biznesem oraz wspierania wszelkich przejawów innowacyjności, w tym w szczególności w małych i średnich przedsiębiorstwach, a w roli nauczycieli innowacyjności widzi firmy amerykańskie.

- Kolejnym filarem naszej współpracy ma być obszar innowacji, w której Amerykanie są mistrzami świata. Chcemy się uczyć od nich jak najlepiej promować innowacyjność, żeby efekty przynosiły wartość dodaną również tutaj w Polsce – przekonywał Morawiecki

Wicepremier odniósł się również do Umowy o Partnerstwie Handlowym między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi (TTIP). „Polska ma własne stanowisko w kwestii TTIP. Jesteśmy zwolennikami podpisania tej umowy, ponieważ przepływ dóbr, zwiększenie strefy wolnocłowej na obszar rynku USA i również Kanady, dałyby nam kolejny impuls rozwojowy. Mamy swoje obawy dotyczące przemysłu chemicznego oraz zasad rozstrzygania sporów w ramach umów międzynarodowych i o te dwie sprawy będziemy na pewno zabiegali” – powiedział w trakcie spotkania.

Zapytany o źródła finansowania swojego planu zapewnił, że stabilność polskiego budżetu i całej gospodarki są wartościami nadrzędnymi, a środki na planowane projekty są odpowiednio przemyślane i będą pozyskiwane z kilku źródeł - zarówno krajowych, jak i europejskich oraz międzynarodowych.

- Dziś się to na pewno spina, ale dostępność środków i udział komercyjnego kapitału jest bardzo istotny
w budowaniu projektów przemysłowych i infrastrukturalnych. Aktualnie prowadzimy rozmowy z wieloma podmiotami chętnymi do inwestowania w długoterminowe projekty energetyczne, drogowe czy kolejowe – mówił Morawiecki.

- Jesteśmy otwarci na wszelkich inwestorów, szczególnie tych z długoterminowym planem inwestycyjnym, sprowadzających do Polski nowe technologie oraz innowacje - dodał. 

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!