Wiceprezes PAIH: współpraca z Katarem może dotyczyć inwestycji kapitałowych i handlu
- Autor: PAP
- Data: 06-05-2017, 11:38

"Współpraca polsko-katarska może dotyczyć dwóch obszarów. Po pierwsze - inwestycji kapitałowych, czyli przenoszenia produkcji, części operacji do Polski, lokowania katarskich biznesów w naszym kraju, a drugi - to wymiana handlowa w obszarach, na które jest duże zapotrzebowanie w Katarze, czyli sektorze przetwórstwa rolno-spożywczego czy infrastrukturalnego" - wyjaśnił wiceprezes Senger, który był uczestnikiem Katarsko-Polskiego Forum Gospodarczego.
Senger dodał, że Polska może zaoferować Katarczykom projekty infrastrukturalne, które wymagają złożonego montażu finansowego. "Musimy pamiętać, że środki z funduszy strukturalnych są wysokie w tej perspektywie, ale się powoli kończą. Przechodząc do następnej fazy finansowania dużych projektów infrastrukturalnych: portowych, ale również drogowych czy dużych parków przemysłowych, które byłyby centrami logistycznymi potrzebujemy międzynarodowego finansowania" - wyjaśnił.
Chodzi nie tylko o bezpośrednie inwestycje, gdzie Katarczycy przenosiliby swoją produkcję do Polski. Ale również o udział w przedsięwzięciach partnerstwa publiczno-prywatnego - podkreślił Senger. "Z różnym udziałem kapitału np. ich funduszy inwestujących (...), mogą to być również inwestycje w polskie papiery dłużne. Jest wiele możliwości, które musimy odkryć, ponieważ współpraca jest jeszcze marginalna w porównaniu z takimi partnerami Polski, jak Francja, Niemcy czy Wielka Brytania." - podkreślił. I dodał: "Ale kierunek Bliski Wschód jest na pewno dla Polski ważny".
Jak zauważył wiceprezes PAIH, Katar organizuje mistrzostwa świata w piłce nożnej w 2022 roku i może skorzystać z polskich doświadczeń. "Polska jest już doświadczona w obszarze infrastruktury głównej i wspomagającej, czyli budowy boisk, ale również całej infrastruktury logistycznej i transportowej. Tutaj również będą, moim zdaniem, konkretne rozmowy" - ocenił.
Dodał, że możemy np. pokazywać, jak taki stadion, jak Stadion Narodowy, może działać po mistrzostwach, które zakończyły się u nas w 2012 r. "Wciąż słyszymy, że jakieś wydarzenie sportowe przyniosło straty i państwo nie potrafi skapitalizować tej infrastruktury" - zauważył.

Powiązane tematy:
-
Relokacja firm z Ukrainy do Polski. PAIH prowadzi 12 projektów
-
EEC 2022: PAIH podpisał porozumienie z Polsko-Niemiecką Izbą Przemysłowo-Handlową
-
Polsko-Afrykańskie Forum Gospodarcze da nowe możliwości ekspansji
-
PAIH o Ukrainie: Wiele firm zaliczy spadek obrotów
-
PAIH udostępni biura ukraińskim firmom za darmo
-
PAIH: Na Ukrainie działa ponad 1 tys. polskich firm
-
Obroty handlowe Polski z Rosją wyniosły ponad 23 mld dol.
-
Zagraniczne firmy zwiększają inwestycje w Polsce
-
Były doradca Andrzeja Dudy nowym członkiem zarządu PAIH
-
Polski eksport do Kataru w 2020 r. to 90 mln dol. (raport)
komentarze (0)