Wiceprezes UOKiK: Urząd zajmie się firmami z niezapłaconymi fakturami na min. 500 tys. zł
O tym, jaką role będzie pełnił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w zwalczaniu zatorów płatniczych, kiedy mogą zostać rozpatrzone pierwsze sprawy związane z zaległymi należnościami i jak nowe prawo mogłoby wpłynąć na sektor handlu mówi serwisowi dlahandlu.pl Michał Holeksa, wiceprezes UOKiK.

Na jakim etapie są prace nad ustawą dotyczącą zwalczania zatorów płatniczych? Jak nowa ustawa wpłynie na działalność UOKiK?
W lutym i marcu na Komitecie Stałym Rady Ministrów był omawiany projekt ustawy współautorstwa: Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ostatnie spotkanie było w miniony poniedziałek. Prace nad ostatecznym kształtem ustawy jeszcze trwają i nie można jeszcze przewidzieć kiedy zostanie skierowana do prac w Sejmie.
Projekt reguluje między innymi zmiany w strukturach naszego urzędu. Proponuje stworzenie 110 nowych etatów w UOKiK. Zakłada powstanie 3 lub 4 departamentów. Pierwszy z nich badałby zatory płatnicze i byłby departamentem orzeczniczym. W praktyce przeprowadzałby kontrolę, analizę wpływających wniosków oraz wydawałby decyzje. Drugi departament - odwoławczy – będzie służył przedsiębiorcom rozpatrującym odwołania od decyzji prezesa UOKiK. Kolejny departament byłby powołany do obsługi spraw, które zawisną przed sądem, bowiem przedsiębiorcom, którzy zostaną ukarani, będzie przysługiwała możliwość złożenia skargi do sądu administracyjnego.
O jakiej perspektywie czasu mówimy? Czy ta procedura – tworzenia departamentów w UOKiK - ruszy w tym roku? A może już nawet zostaną przeprowadzone pierwsze kontrole?
Myślę, że realnym terminem wejścia w życie jest połowa roku. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że urząd będzie mógł badać zatory płatnicze za trzy miesiące wstecz. Dlatego pierwsze badanie zatorów płatniczych mogłoby zostać przeprowadzone trzy miesiące po wejściu w życie ustawy. W tym roku zamierzamy wprowadzić tę ustawę, przeprowadzić nabory i opracować wszelkie niezbędne procedury, tak by zaraz po rozpoczęciu obowiązywania nowych przepisów rozpocząć działania.
Czy jednak jest możliwe, że jeszcze w tym roku UOKiK zacznie rozpatrywać pierwsze skargi na zatory płatnicze?
Wydaje się, że jest to możliwe. Należy jednak spełnić kilka warunków – po pierwsze ustawa musi otrzymać ostateczne brzmienie, a następnie wejść w życie w przewidzianym terminie. Ponadto trzeba zatrudnić pracowników. Trzeba też wziąć pod uwagę wspomniane trzy miesiące od wejścia w życie. Jeśli te wszystkie warunki zostaną spełnione, można przewidzieć, że pod koniec roku urząd mógłby zając się pierwszymi kontrolami.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.