Wiceszef KAS: Liczba kontroli w firmach spadła o połowę rok do roku
- Jako KAS będziemy za wszelką cenę dążyć do poprawy relacji z przedsiębiorcami. Ma temu służyć zmiana mentalności urzędników, by byli bardziej przyjaźni wobec biznesu, wypełniając swoje zadania - deklarował w Słupsku wiceminister finansów, zastępca szefa KAS Paweł Cybulski.

Jak wskazał, Krajowa Administracja Skarbowa - mimo tego, że jest młodą organizacją (powołaną w kwietniu 2017 r.) - doprowadziła do tego, że "nie ma już takiej ilości kontroli jak w przeszłości, ich liczba spadła o 50 proc. rok do roku". "Nie chcemy państwu zajmować zbyt dużo czasu, jeśli chodzi o kontakt z fiskusem, będziemy chcieli jeszcze zmniejszyć czas obsługi, ograniczyć biurokrację. Będziemy chcieli wyeliminować rzeczy, które już się dublują" - wyjaśniał.
Cybulski we wtorek w Słupsku wraz z przedstawicielami PARP i innych instytucji rządowych rozmawiał z lokalnymi przedsiębiorcami na ten temat Konstytucji Biznesu. Konstytucja Biznesu wprowadza takie zmiany, jak bardziej przyjaźni wobec przedsiębiorców urzędnicy administracji skarbowej, interpretacje przepisów prawnych na korzyść podatnika, mniej podejrzliwości wobec prowadzących działalność gospodarczą i mniej kontroli skarbowych. Konstytucja to pakiet pięciu ustaw, które obowiązują od kwietnia br., a których celem jest ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej.
Jak wyjaśniła Nina Dobrzyńska, zastępca prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, spotkanie w Słupsku jest kolejnym w ramach cyklu, który ma na celu promowanie zmian w przepisach dot. prowadzenia działalności gospodarczej, a także informowanie o planowanych zmianach. "Zmiany mają przynieść pewność prawa; warto zatem wiedzieć, w jakim kierunku idą, jaki jest ich zakres i gdzie ich szukać" - podkreśliła.
Piotr Mueller, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ocenił, że najważniejszą zmianą wprowadzoną przez Konstytucję Biznesu jest zasada zaufania, czyli interpretowanie przepisów prawa na korzyść podatnika. Poinformował, że rząd chce wspierać osoby, które mają dobre pomysły i szukają możliwości ich finansowania. Dodał, że wszelkie informacje o możliwościach dofinansowania start-upów można znaleźć na stronie www.startup.pfr.pl.
Z kolei ekspert Piotr Soroczyński oświadczył, że zmiany są wprowadzane m.in. po to, by uwolnić bardzo duży potencjał przedsiębiorczości w Polsce, który nie aktywuje się ze względu na różnego rodzaju bariery.
