Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Większość środków z PROW już zagospodarowana

  • Autor: PAP
  • Data: 11-02-2013, 19:35
Zagospodarowano już ponad 90 proc. środków z 70 mld zł przeznaczonych na Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Rolnikom i przedsiębiorcom wypłacono 42,7 mld zł - poinformowała ARiMR.

Część pieniędzy z PROW została zarezerwowana na wypłacenie wieloletnich zobowiązań. Dotyczy to np. rent strukturalnych czy corocznych dopłat do zalesień.

Z PROW na lata 2007-2013 są jeszcze pieniądze na wypłatę dopłat rolnośrodowiskowych i do obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania tzw. ONW za 2013 r. W programie są też środki na płatności związane z kończeniem inwestycji. Te płatności zostaną przekazane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa po ich zakończeniu.

Z programu przeznaczonego na rozwój wsi (PROW), czyli tzw. II filara, ARiMR ma jeszcze do dyspozycji ok. 10 mld zł. Agencja chce wydać te pieniądze ogłaszając kolejne nabory wniosków. Jest to możliwe, ponieważ rozliczenie wydatków, mimo zakończenia programu, musi nastąpić do końca 2015 r.

ARiMR przypomina, że obsługuje 16 tzw. działań znajdujących się w PROW na lata 2007-2013 i ma na ten cel prawie 13,7 mld euro. Natomiast rozdzieleniem pozostałej części środków, z ośmiu działań z tego Programu, w ramach tzw. zadań delegowanych, zajmują się samorządy wojewódzkie, Agencja Rynku Rolnego, a także Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAPA). W ramach tych działań do rozdysponowania jest w sumie 3,5 mld euro.

Zainteresowanie pomocą finansową z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 od początku było bardzo duże - podkreśliła Agencja. Do 1 lutego 2013 r. rolnicy, przedsiębiorcy z sektora rolno-spożywczego i inni beneficjenci, np. Lokalne Grupy Działania, złożyli w Agencji blisko 421 tys. wniosków o udzielenie wsparcia.

Ponadto, w ramach PROW wypłacane są co roku tzw. dopłaty ONW, czyli wsparcie z tytułu gospodarowania w niekorzystnych warunkach, np. na terenach górskich - rocznie to ok. 700 tys. wniosków. Dopłaty też dostają osoby realizujące tzw. programy rolno-środowiskowe - rocznie to 100 tys. wniosków.

Budżet PROW jest największym wśród wszystkich Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich wdrażanych w 27 krajach Unii Europejskiej. ARiMR wdraża Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w najszybszym tempie pośród wszystkich państw Unii. Dotąd na konta bankowe polskich rolników przekazano blisko 42,7 mld zł wsparcia z PROW 2007-2013, a to stawia Polskę na pozycji lidera UE. W Niemczech, które są na drugim miejscu (w przeliczeniu na złote) wypłacono o ok. 2,8 mld zł mniej, a we Francji wypłaty były o ok. 4 mld zł niższe.

Największe fundusze przeznaczono na wspieranie gospodarowania na ONW - ponad 18 proc. wszystkich zrealizowanych płatności, a na renty strukturalne (około 16,5 proc.), natomiast na modernizację gospodarstw rolnych" (około 15 proc.) oraz na program rolnośrodowiskowy" (około 12,52 proc.).

"Stan zaawansowania PROW 2007-2013 jest na poziomie oczekiwań. Przewiduje się, że do końca 2015 r. wszystkie środki finansowe przyznane Polsce na realizację Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 zostaną wykorzystane przez beneficjentów na przeprowadzenie wszystkich zaplanowanych inwestycji służących poprawie konkurencyjności sektora rolno-spożywczego i rozwojowi obszarów wiejskich. Nie istnieje więc obecnie zagrożenie niewykorzystania środków finansowych w ramach Programu" - oceniło ministerstwo rolnictwa.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!