Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Wielkopolskie: Straty w uprawach w ponad 150 gminach

  • Autor: PAP
  • Data: 06-04-2012, 12:02
Ponad 150 gmin wysłało do wojewody wielkopolskiego potwierdzenia strat spowodowanych przez zimę w uprawach - poinformował w piątek PAP rzecznik Wojewody Wielkopolskiego Tomasz Stube.

"W całym regionie pracują komisje powołane przez wojewodę do szacowania zakresu i wysokości szkód w gospodarstwach rolnych, które w ciągu dwóch miesięcy ustalą skalę i wartość strat. Sporządzone przez komisje protokoły stanowić będą podstawę do wystąpienia przez wojewodę do ministra rolnictwa i rozwoju wsi o przyznanie linii preferencyjnych kredytów na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych" - powiedział PAP Stube.

Dodatkowo w ramach przyjętego przez radę ministrów programu, każdy z poszkodowanych rolników będzie mógł liczyć na otrzymanie pomocy na ponowne obsianie powierzchni upraw.

Wysokość udzielanego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wsparcia finansowego ustalono na 100 zł na 1 ha powierzchni uprawy żyta, jęczmienia, pszenżyta, pszenicy, rzepaku lub rzepiku, trwałych użytków zielonych i ozimych upraw nasiennych.

Rolnicy, którzy ponieśli szkody spowodowane przez mróz w uprawach, będą mogli złożyć stosowne wnioski wraz z oświadczeniem o powierzchni upraw rolnych wymagających ponownego obsiewu, potwierdzonym przez komisję powołaną przez wojewodę, lub protokołem oszacowania szkód w biurach powiatowych ARiMR.

Producenci rolni mogą też wnioskować od prezesa KRUS o odroczenie opłacania bieżących składek na ubezpieczenie społeczne lub o rozłożenie ich na raty oraz pomoc w opłaceniu bieżących składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Wnioski w tych sprawach rolnicy mogą składać w najbliższych terenowych placówkach KURS. Jednocześnie możliwe jest, na indywidualny wniosek rolników, odraczanie przez prezesa ANR i rozkładanie na raty płatności z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast mogą natomiast stosować ulgi w podatku rolnym za 2012 rok.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

więcej informacji:

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!