To efekt nowelizacji ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, która zaostrzyła kary dla nieuczciwych producentów, o czym w serwisie portalspożywczy.pl pisaliśmy już wielokrotnie.

Według Stanisława Kowalczyka, głównego inspektora jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych walka z fałszowaniem żywności w tym roku jest priorytetem. Jak powiedział na łamach „PB" inspekcja jest już po pierwszej kwartalnej turze kontroli według nowego prawa.

Nie ma jednak jeszcze pełnych wyników, ale kary finansowe nałożone w tym roku za fałszerstwa są dużo wyższe niż w latach poprzednich. Teraz minimalny wymiar kary za obniżoną jakość produktów (niezgodność z normą) to 500 zł, a za fałszerstwo (zafałszowany skład, opakowanie) 1000 zł - pisze „PB". Najwyższy wymiar kary to aż 10 proc. rocznych przychodów firmy. Ma być stosowany w przypadku największych fałszerstw i recydywy.

Jednak najdotkliwszą karą dla nieuczciwych producentów będzie podanie do publicznej wiadomości informacji nt. popełnionych zafałszowań oraz danych nieuczciwej firmy.

Według „PB" Nazwy pierwszych firm, które przyłapano w tym roku na fałszowaniu żywności, mają zostać ujawnione już w maju, jak tylko uprawomocnią się decyzje.

Wybrane artykuły nt. fałszowania żywności w serwisie portalspozywczy.pl: