Portal Spożywczy - FMCG, handel, rynek spożywczy

Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
Biznes i technologie

Współpraca branży spożywczej z jednostkami naukowymi pozostawia wiele do życzenia

  • Autor: Roman Wieczorkiewicz, portalspożywczy.pl
  • Data: 22-04-2016, 10:42
Współpraca branży spożywczej z jednostkami naukowymi pozostawia wiele do życzenia. Zmiana tej sytuacji to jeden z moich - jako rektora –priorytetów i celów jakie stawiam przed współpracownikami na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu – powiedział serwisowi portalspożywczy.pl Tadeusz Trziszka, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Współpraca branży spożywczej z jednostkami naukowymi pozostawia wiele do życzenia
prof. Tadeusz Trziszka /fot. UPW

Jego zdaniem, problem mamy na dwóch poziomach. Często zagadnienia formułowane przez przedsiębiorcę są z punktu widzenia skali badawczej w jakiej działa uniwersytet niewspółmierne. - Przykładowo: przetwórca ma kłopot z niedopasteryzowanym mlekiem. To dla niego duży problem, ale dla badaczy uniwersyteckich za mały, bo nie przekłada się na badania i poszukiwanie rozwiązań o skali bardziej uniwersalnej, przemysłowej. Nikt nie poświęci czasu i środków na rozwiązanie jednostkowego, z punktu widzenia nauki - niewielkiego – problemu – mówi Tadeusz Trziszka.

- Uważam, że można uniknąć tej blokady współpracy branży i uczelni. I to z korzyścią dla obu stron. Będziemy zachęcać przedsiębiorców z szeroko pojętego sektora rolno-żywieniowego do „zamawiania” na wrocławskim Uniwersytecie Przyrodniczym prac magisterskich bądź inżynierskich poświęconych ważnym dla nich zagadnieniom. Jak rozwiązać ten przykładowy problem niedopasteryzowanego mleka – to doskonały temat na pracę dyplomową. Student kończący studia, oczywiście pod opieką promotora i z pełnym wsparciem uczelni, bez problemu przeprowadzi odpowiednie badania, pomiary i zaproponuje najlepsze rozwiązania. Dzięki sfinansowaniu badań przez przedsiębiorcę, powstanie doskonała, praktycznie użyteczna praca dyplomowa – mówi rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu . Być może wartością dodaną będzie dla przedsiębiorcy nie tylko rozwiązanie jednego konkretnego problemu, ale także pozyskanie pracownika lub współpracownika w osobie absolwenta uniwersytetu, który pisząc pracę poznał specyfikę i potrzeby zakładu.

Dalsza część artykułu jest dostępna dla subskrybentów Strefy Premium PortaluSpożywczego.pl lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

komentarze (1)

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • PiotrD 2016-04-23 13:31:27

    Najlepsze w tej wypowiedzi to aby państwo z publicznych pieniędzy zamawiałem badania. Czy państwo ma wiedzę na tematy zapotrzebowania czy zainteresowani przedsiębiorcy i ich organizacje i to w kolejności jak podano.

    Odpowiedz

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!