Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

WTO: bariery handlowe zaczynają zagrażać globalnemu ożywieniu gospodarczemu

  • Autor: PAP
  • Data: 04-07-2018, 19:42
Bariery handlowe wznoszone przez główne gospodarki mogą zagrozić globalnemu ożywieniu gospodarczemu, a efekty tych barier zaczynają już być widoczne - ostrzegła w środę Światowa Organizacja Handlu (WTO) w raporcie o restrykcjach handlowych w krajach G20.
WTO: bariery handlowe zaczynają zagrażać globalnemu ożywieniu gospodarczemu
Fot. Shutterstock

"Ta utrzymująca się eskalacja stwarza poważne zagrożenie dla wzrostu i ożywienia (gospodarczego) we wszystkich krajach, i zaczynamy dostrzegać odzwierciedlenie tego w niektórych wskaźnikach prognozowanych" - podkreślił w oświadczeniu dyrektor generalny WTO Roberto Azevedo.

Reuters odnotowuje, że Azevedo nie podał konkretów. Agencja przypomina, że w maju WTO prognozowała, iż w drugim kwartale br. globalny handel będzie rosnąć wolniej niż w pierwszym kwartale.

Reuters zwraca uwagę, że Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) ogłosiło w środę, iż oczekuje się, że zapotrzebowanie na transport towarów drogą lotniczą wzrośnie w tym roku "o skromne 4 proc.", podczas gdy jeszcze w grudniu prognozowano 4,5 proc.

"Przeciwne wiatry przybierają na sile wraz z narastaniem tarć handlowych między rządami. Nadal oczekujemy, że zapotrzebowanie wzrośnie, ale te oczekiwania są studzone za każdym razem, kiedy wprowadzane są nowe taryfy celne" - podkreślił w oświadczeniu dyrektor generalny IATA Alexandre de Juniac.

Analiza WTO pokazuje, że kraje G20 wprowadziły 39 nowych restrykcji handlowych w okresie od połowy października ub.r. do połowy maja br. - dwa razy więcej niż w poprzednim analogicznym okresie. Restrykcje te dotyczą handlu żelazem i stalą, plastikami i pojazdami.

Azevedo podkreślił, że ten znaczący wzrost restrykcji handlowych w krajach G20 "powinien być powodem poważnego zaniepokojenia dla społeczności międzynarodowej". Zwrócił uwagę, że po okresie objętym analizą WTO wprowadzane były kolejne restrykcje.

WTO nie wymieniła w swym raporcie żadnego konkretnego kraju. Reuters zwraca uwagę, że od początku br. prezydent USA Donald Trump wprowadził całą serię ceł, mających ukarać zarówno sojuszników jak i ekonomicznych rywali za praktyki handlowe, które uważa za krzywdzące dla USA.

W raporcie WTO wskazano na potrzebę wykorzystania przez gospodarki G20 wszelkich środków, by zmniejszać napięcia i promować dalsze ożywienie handlu.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!