Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 165,22 pkt. ,(0,94 proc.) do 17.828,76 pkt.

S&P 500 zyskał 24,69 pkt., (1,19 proc.) i wyniósł 2.104,05 pkt.

Nasdaq Composite wzmocnił się o 73,40 pkt., (1,45 proc.) i wyniósł 5.127,15 pkt.

"Poznaliśmy dzisiaj dane ze światowego przemysłu. Wskazują one na stabilizację w sektorze, to przekłada się na lepsze nastroje na rynku" - ocenił dla Bloomberga Mark Luschini, główny strateg inwestycyjny w Janney Capital Management.

Nieznacznie lepszy od oczekiwań okazał się poniedziałkowy odczyt wskaźnika aktywności w przemyśle amerykańskim. Spadł on w październiku do 50,1 pkt. z 50,2 pkt. w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM). Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 50,0 pkt.

Poziom 50 pkt. przy oznaczaniu wskaźnika aktywności stanowi granicę pomiędzy rozwojem a spadkiem w sektorze.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w październiku 54,1 pkt. - podano w końcowym wyliczeniu. Analitycy oczekiwali wskaźnika na poziomie 54,0 pkt. Miesiąc wcześniej wskaźnik wyniósł 53,1 pkt.

W poniedziałek rynek poznał również odczyty indeksów PMI ze strefy euro oraz Chin. Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w październiku 49,8 pkt. wobec 48,8 pkt. miesiąc wcześniej - wynika z rządowych wyliczeń. Analitycy szacowali PMI na 50,0 pkt.

Lepsze od oczekiwań okazały się wskazania indeksu PMI obliczanego przez niezależne instytucje. PMI w sektorze przemysłowym Chin wyniósł w X 48,3 pkt. wobec 47,2 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca.

Lepsze od oczekiwań były wskazania indeks PMI w sektorze przemysłowym strefy euro. Wyniósł on w październiku 52,3 pkt. wobec 52,0 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano końcowe wyliczenia w poniedziałek. Wstępnie szacowano 52,0 pkt.

Na plus zaskoczyło między innymi wskazanie z Niemiec. Indeks PMI w sektorze przemysłowym Niemiec wyniósł w październiku 52,1 pkt. wobec 52,3 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Wstępnie szacowano 51,6 pkt.

Indeks S&P 500 zyskał w październiku 8,3 proc. i jest to jego najlepszy miesięczny wynik od czterech lat. Relatywnie słabszy był dla benchmarkowego indeksu amerykańskich giełd jednak ostatni tydzień. S&P 500 zakończył go wzrostem o 0,2 proc.

Najważniejszym wydarzeniem ubiegłego tygodnia na rynkach finansowych było posiedzenie Fed, po zakończeniu którego bank centralny USA zasygnalizował gotowość do podwyższenia stóp procentowych przed końcem roku. Spekulacje na temat przyszłości polityki monetarnej w USA będą utrzymywały się w centrum uwagi rynków również w najbliższych dniach, podane zostaną bowiem kluczowe dla decyzji Fed dane z rynku pracy.

Realizacja scenariusza podwyżek w grudniu jest w dużym stopniu zależna od danych makro, które pojawią się do czasu kolejnego posiedzenia Fed. Szczególnie ważne dla amerykańskiego banku centralnego są comiesięczne raporty z rynku pracy w USA. Do czasu grudniowego posiedzenia rynek pozna ich jeszcze dwa. Publikacja pierwszego, za październik, zaplanowana jest natomiast już w ten piątek.

Po rozczarowujących danych z rynku pracy w USA za dwa ostatnie miesiące (w sierpniu wzrost zatrudnienia wyniósł 136 tys., a we wrześniu 142 tys.) w październiku rynek spodziewa się, że wzrost zatrudnienia przyśpieszy i wyniesie 180 tys. nowo utworzonych miejsc pracy.