Według danych ENTSO-E, w czasie zaćmienia, w krajach, w których było obserwowane, moc źródeł fotowoltaicznych sięgała 56 GW. Częściowe przesłonięcie tarczy Słońca ograniczyło ją o 4,9 GW, co było zgodne z szacunkami operatorów, którzy przygotowali się na to zjawisko.

Nie zanotowano większych odchyleń w częstotliwości pracy sieci. Moc fotowoltaiki powróciła do normy po godzinie 13,45, kiedy zaćmienie przestało być widoczne w Europie.

Jak podkreśliło ENTSO-E, zebrane dane i doświadczenia posłużą do przygotowania się na bardziej wymagające zdarzenie, jakim będzie zaćmienie 25 października przyszłego roku. Również i to zaćmienie w Europie będzie obserwowane jako częściowe, ale Księżyc przykryje znacznie większą część tarczy słonecznej niż w czwartek.

Polski rynek fotowoltaiki

W Polsce rynek fotowoltaiki dynamicznie się rozwija. Sprzedaż paneli fotowoltaicznych w ciągu ostatnich lat rośnie w Polsce w tempie około 200 proc. rocznie. Jednak rynek czekają zmiany, bo rząd przygotował projekt ustawy dotyczący nabywców paneli. Planowane zmiany mają być wprowadzone po 2021 roku. Dotychczasowi inwestorzy oraz ci, którzy zainwestują w instalację do końca bieżącego roku, pozostaną na starych zasadach rozliczeń przez kolejne 15 lat. Projekt ustawy trafił właśnie do konsultacji publicznych.

Według danych GUS udział odnawialnych źródeł energii stanowi w Polsce obecnie 15 proc., natomiast według SolarPower Europe nasz kraj znajduje się na 4. miejscu w Unii Europejskiej pod względem uruchomionych nowych mocy PV.

Czytaj też: "Rynek fotowoltaiki rośnie 200 proc. rocznie, ale czekają go zmiany"