Zagórski: Nawet tradycyjne firmy muszą korzystać z nowoczesnych technologii
- Autor: PAP
- Data: 17-10-2018, 16:07

"Rzeczą absolutnie najważniejszą jest upowszechnianie nowoczesnych rozwiązań - niezależnie od tego, że chcemy inwestować w przedsiębiorstwa innowacyjne, to nawet tradycyjne biznesy, nawet najmniejsze firmy, które same czują się jeszcze daleko od innowacyjnej gospodarki, muszą korzystać z nowoczesnych rozwiązań, bo to będzie decydowało o ich przeżyciu, o ich szansach na wzrost, na funkcjonowanie w nowoczesnej gospodarce" - powiedział minister podczas panelu inauguracyjnego.
Zwrócił uwagę, że jedną z najważniejszych kompetencji w błyskawicznie zmieniającym się, złożonym świecie, jest elastyczność, a podstawą nowoczesnej gospodarki są dane. "To pierwszy element, konstytuujący gospodarkę, przemysł plus, przemysł 4.0., czyli dostęp do danych, możliwość ich używania i brak barier. To jest coś, co się udało Polsce, udało nam się przeprowadzić i namówić większość państw w Unii Europejskiej, żeby wprowadzić swobodę przepływu danych, to się zmaterializowało w postaci rozporządzenia Komisji Europejskiej" - wskazał Marek Zagórski.
Wśród warunków pomyślnego rozwoju wymienił też dobrą infrastrukturę informatyczną i kompetencje cyfrowe społeczeństwa, w tym przedsiębiorców. "Od tego, czy polskie firmy, czy polskie małe i średnie przedsiębiorstwa będą w stanie adoptować nowe technologie, zależy ich przyszłość. To jest klucz do dalszego rozwoju. Dlatego będziemy bardzo intensywnie budować cyfrową administrację, ten proces się już dzieje, zresztą wszyscy przedsiębiorcy w Polsce dzisiaj wskutek tych rozwiązań związanych z informatyzacją administracji skarbowej tak naprawdę funkcjonują już online, bo muszą, i to przynosi wymierne korzyści, także przedsiębiorcom" - powiedział minister Zagórski.
Zachęcając do korzystania z nowoczesnych technologii wymienił m.in. rozwiązania chmurowe. "Będziemy do tego zachęcać także budując chmurę publiczną, także budując ofertę dla małych i średnich przedsiębiorstw. Chcemy, żeby były także dostawcami usług chmurowych dla administracji" - dodał.
Szef resortu cyfryzacji zwrócił też uwagę na kwestię bezpieczeństwa w sieci. "To są także kompetencje cyfrowe, ale także konkretne rozwiązania. Wdrażamy krajowy system cyberbezpieczeństwa, ale musimy mieć świadomość, że nawet najlepsze ustawy i instytucje bez świadomości firm nie zapewnią w pełni tego bezpieczeństwa. Ataki, kradzież danych, wyciek danych stają się zjawiskiem powszechnym i coraz większym obciążeniem dla firm. Musimy temu przeciwdziałać" - podsumował Zagórski.

więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
Ten system zmieni pojęcie świeżości owoców i warzyw w Biedronce
-
65 proc. firm doświadczyło negatywnych skutków pandemii
-
Co trzecia firma z niższymi obrotami niż przed pandemią (badanie)
-
PARP: mikro, małe i średnie firmy z szansą na bon na cyfryzację
-
Olga Semeniuk pełnomocnikiem rządu ds. małych i średnich firm
-
Sektor MŚP stanowi przeważającą większość przedsiębiorstw
-
MFiPR: wrócą pożyczki płynnościowe dla MŚP
-
Rzecznik MŚP chce 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku
-
Blisko 60 proc. MŚP obciążona dodatkowymi kosztami przez pandemię
-
Maj pod znakiem dobrych nastrojów w małych i średnich sklepach
- Transport zboża z Ukrainy. Trudne "wąskie gardła"
- Firmy spożywcze i handlowe w I półroczu: przejęcia, inflacja, wojna
komentarze (0)