Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Zagórski: Nawet tradycyjne firmy muszą korzystać z nowoczesnych technologii

  • Autor: PAP
  • Data: 17-10-2018, 16:07
Nawet niewielkie, tradycyjne firmy muszą korzystać z nowoczesnych technologii, to decyduje o ich przeżyciu i szansach na rozwój – powiedział podczas inauguracji Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Zagórski: Nawet tradycyjne firmy muszą korzystać z nowoczesnych technologii
Marek Zagórski, fot. PTWP

"Rzeczą absolutnie najważniejszą jest upowszechnianie nowoczesnych rozwiązań - niezależnie od tego, że chcemy inwestować w przedsiębiorstwa innowacyjne, to nawet tradycyjne biznesy, nawet najmniejsze firmy, które same czują się jeszcze daleko od innowacyjnej gospodarki, muszą korzystać z nowoczesnych rozwiązań, bo to będzie decydowało o ich przeżyciu, o ich szansach na wzrost, na funkcjonowanie w nowoczesnej gospodarce" - powiedział minister podczas panelu inauguracyjnego.

Zwrócił uwagę, że jedną z najważniejszych kompetencji w błyskawicznie zmieniającym się, złożonym świecie, jest elastyczność, a podstawą nowoczesnej gospodarki są dane. "To pierwszy element, konstytuujący gospodarkę, przemysł plus, przemysł 4.0., czyli dostęp do danych, możliwość ich używania i brak barier. To jest coś, co się udało Polsce, udało nam się przeprowadzić i namówić większość państw w Unii Europejskiej, żeby wprowadzić swobodę przepływu danych, to się zmaterializowało w postaci rozporządzenia Komisji Europejskiej" - wskazał Marek Zagórski.

Wśród warunków pomyślnego rozwoju wymienił też dobrą infrastrukturę informatyczną i kompetencje cyfrowe społeczeństwa, w tym przedsiębiorców. "Od tego, czy polskie firmy, czy polskie małe i średnie przedsiębiorstwa będą w stanie adoptować nowe technologie, zależy ich przyszłość. To jest klucz do dalszego rozwoju. Dlatego będziemy bardzo intensywnie budować cyfrową administrację, ten proces się już dzieje, zresztą wszyscy przedsiębiorcy w Polsce dzisiaj wskutek tych rozwiązań związanych z informatyzacją administracji skarbowej tak naprawdę funkcjonują już online, bo muszą, i to przynosi wymierne korzyści, także przedsiębiorcom" - powiedział minister Zagórski.

Zachęcając do korzystania z nowoczesnych technologii wymienił m.in. rozwiązania chmurowe. "Będziemy do tego zachęcać także budując chmurę publiczną, także budując ofertę dla małych i średnich przedsiębiorstw. Chcemy, żeby były także dostawcami usług chmurowych dla administracji" - dodał.

Szef resortu cyfryzacji zwrócił też uwagę na kwestię bezpieczeństwa w sieci. "To są także kompetencje cyfrowe, ale także konkretne rozwiązania. Wdrażamy krajowy system cyberbezpieczeństwa, ale musimy mieć świadomość, że nawet najlepsze ustawy i instytucje bez świadomości firm nie zapewnią w pełni tego bezpieczeństwa. Ataki, kradzież danych, wyciek danych stają się zjawiskiem powszechnym i coraz większym obciążeniem dla firm. Musimy temu przeciwdziałać" - podsumował Zagórski. 

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!