Partnerzy portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu

Zarudzki: PROW realizowany jest zgodnie z harmonogramem

 • Autor: PAP
 • Data: 23-05-2017, 19:38
Pod koniec czerwca ruszy nabór wniosków na modernizację gospodarstw rolnych - zapowiedział wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki. Poinformował, że Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 realizowany jest zgodnie z harmonogramem.

Pod koniec czerwca rozpocznie się nabór wniosków na modernizację gospodarstw rolnych, będzie można starać się o pieniądze na rozwój hodowli prosiąt oraz bydła mięsnego oraz na zwiększenie produkcji mleka. Wnioski będzie można składać do 29 lipca.

W czerwcu będzie też można ubiegać się o dotację na tzw. małe przetwórstwo - to działanie przeznaczone dla rolników. Można będzie na nie dostać do 300 tys. zł.

Będą też uruchomione dwa działania przeznaczone dla rolników z terenów zagrożonych afrykańskim pomorem świń (ASF). Będą oni mogli złożyć wniosek o premię na rozpoczęcie działalności pozarolniczej i restrukturyzację małych gospodarstw. Warunkiem otrzymania środków jest jednak rezygnacja z chowu trzody chlewnej.

Nabór wniosków na poszczególne działania jest uruchamiany zgodnie z opracowanym na początku tego roku harmonogramem.

Jak mówił Zarudzki, kilka naborów zostało już zakończonych - dotyczy to m.in. dotacji na działalność pozarolniczą. Premia wynosi do 100 tys. zł. O taką pomoc stara się 1,8 tys. rolników, a w sumie może dostać pieniądze ok. 17 tys. osób, będą wiec kolejne nabory.

"Mamy świadomość, że jednym z ograniczeń jest potrzeba wystąpienia z KRUS, będziemy szukać rozwiązań" - powiedział Zarudzki. Ale z dotacji może skorzystać domownik, np. żona, która może taką działalność prowadzić, a rolnik nie musi rezygnować z ubezpieczenia w KRUS - tłumaczył.

Drugie zakończone działanie - to restrukturyzacja małych gospodarstw. Złożono blisko 11 tys. wniosków, najwięcej w województwie mazowieckim i lubelskim. Pomoc jest w formie premii do 60 tys. zł. Z tego działania może jeszcze skorzystać ok. 48 tys. gospodarstw. "To dobry początek, teraz jest czas na wydawanie decyzji, postaramy się, by jak najszybciej te premie trafiły do rolników" - powiedział Zarudzki.

Kończy się przyjmowanie wniosków o premie dla młodych rolników. Dwa nabory już się zakończyły, chęć uzyskania premii zgłosiło po ok. 3 tys. rolników.

Na realizację PROW przeznaczone jest 13,5 mld euro, z czego 8,5 mld pochodzi z budżetu UE. PROW 2014-2020 obejmuje 15 działań, 35 poddziałań. 

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • EOs 2017-07-06 22:50:52

  Dlaczego usuwacie Państwo komentarze do tekstów???

  Odpowiedz

Powiązane tematy:

Partner serwisu
 • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!