Zdecydowana większość Polaków przeciwna przyjęciu euro
- Autor: PAP
- Data: 29-03-2013, 11:46
"Od lipca 2012 r. do lutego 2013 r. zmniejszył się nieco (o 4 punkty) odsetek przeciwników przyjęcia wspólnej waluty, nadal jednak stanowią oni wyraźną większość (64 proc.). Wprowadzenie euro w Polsce popiera obecnie 29 proc. badanych (wzrost o 4 punkty)" - napisano w komunikacie.
Ankieterzy CBOS pytali respondentów o najważniejsze ich zdaniem skutki przyjęcia europejskiej waluty w naszym kraju. Można było wskazać nie więcej niż trzy odpowiedzi. Wśród trzech najważniejszych skutków najczęściej wymieniano wzrost cen (59 proc. wskazań), a w następnej kolejności - niekorzystny kurs wymiany złotego na euro (36 proc.). Najczęściej wskazywany pozytywny efekt zmiany waluty to ułatwienia dla podróżujących (35 proc.).
21 proc. ankietowanych zwróciło uwagę na utratę przez Polskę możliwości prowadzenia suwerennej polityki pieniężnej, a 19 proc. doceniło likwidację ryzyka związanego ze zmianą kursu złotego do euro. Na ułatwienia dla przedsiębiorców i przyspieszenie wzrostu gospodarczego wskazało 16 proc. ankietowanych, natomiast 13 proc. spodziewa się wzrostu inwestycji zagranicznych w Polsce.
12 proc. pytanych odpowiedziało, że przyjęcia euro wpłynęłoby na koszty finansowe związane z wprowadzeniem euro dla banków, administracji i przedsiębiorstw, 10 proc. spodziewa się spadku stóp procentowych, tańszych kredytów i niższego oprocentowania lokat bankowych, a 10 proc. odpowiedziało, że "trudno powiedzieć".
CBOS podało, że dane pochodzą z badania "Aktualne problemy i wydarzenia", zrealizowanego w dniach 31 stycznia - 6 lutego 2013 roku.

Powiązane tematy:
-
60 proc. pracujących dobrze ocenia sytuację w swoich zakładach pracy
-
CBOS: zmalały obawy przed zakażeniem koronawirusem. Najniższy poziom od początku pandemii
-
Większość Polaków najbardziej obawia się drożyzny, wojny i choroby
-
Prezes NBP: euro nie podnosi bezpieczeństwa i spowalnia wzrost gospodarczy
-
Jak Polacy oceniają zmiany podatkowe w Polski Ładzie?
-
Na koniec grudnia na rachunkach budżetowych 6 mld 125,1 mln euro
-
38 proc. firm chciałoby przyjęcia w Polsce euro
-
Zrzeszanie się w związkach zawodowych zagrożone?
-
Jak Polacy oceniają sytuację w kraju?
-
Efekt inflacji? Polacy ograniczają codzienne zakupy
- Firmy spożywcze i handlowe w I półroczu: przejęcia, inflacja, wojna
- Co będzie gdy mleczarniom zabraknie energii?
komentarze (3)
SŁUSZNIE. POLACY ZAWSZE NA ODWRÓT W STOSUNKU DO INNYCH. BO MY JESTEŚMY NAJMĄDRZEJSI W ŚWIECIE. NAWET II WOJNĘ ŚWIATOWĄ TO MY WYGRALIŚMY. W BARZE Z SZABELKĄ. TERAZ POWAŻNIE. KRYZYS JEST W WIELU PAŃSTWACH ALE NIKOGO UNIA NIE POZOSTAWIŁA BEZ POMOCY. CO W TAKIM RAZIE GDY PRZYJDĄ WIERZYCIELE PO SWOJE A MAMY PRAWIE BILION ZŁOTYCH DŁUGU? CZY TEN FAKT DO NIKOGO NIE DOCIERA ŻE TO CO WIDZIMY NA ZEWNĄTRZ I NASZE WYNAGRODZENIA SĄ NA KREDYT W ZNACZNEJ CZĘŚCI???!!! WIDAĆ ŻE SZKOŁY NIKOMU NIE POMOGŁY. GŁUPIEC ZAWSZE BĘDZIE GŁUPCEM.
OdpowiedzCo jeszcze z polskich korzeni mamy ? To, że złotówkę posiadamy ! Gdy ją na " euro " wymienimy, Wtedy się w Świecie zatracimy.
OdpowiedzNie bez kozery Tusk i jego poplecznicy boją się referendu...do AST -faktycznie my tak mamy , lecz gdyby referendum odbyło się w krajach , które weszły w euro bądź pewien ,że już żaden kraj by nie głosował ZA. To nie mój wymysł tylko wnioski przyjaciół ,którzy dali się nabrać na ten lep swoim rządom w innych krajach.
Odpowiedz