Partnerzy portalu
 • partner portalu
 • partner portalu

Zdecydowana większość Polaków przeciwna przyjęciu euro

 • Autor: PAP
 • Data: 29-03-2013, 11:46
64 proc. Polaków sprzeciwia się wprowadzeniu w naszym kraju euro; przyjęcie wspólnej waluty popiera 29 proc. - poinformował w piątek w komunikacie CBOS.

"Od lipca 2012 r. do lutego 2013 r. zmniejszył się nieco (o 4 punkty) odsetek przeciwników przyjęcia wspólnej waluty, nadal jednak stanowią oni wyraźną większość (64 proc.). Wprowadzenie euro w Polsce popiera obecnie 29 proc. badanych (wzrost o 4 punkty)" - napisano w komunikacie.

Ankieterzy CBOS pytali respondentów o najważniejsze ich zdaniem skutki przyjęcia europejskiej waluty w naszym kraju. Można było wskazać nie więcej niż trzy odpowiedzi. Wśród trzech najważniejszych skutków najczęściej wymieniano wzrost cen (59 proc. wskazań), a w następnej kolejności - niekorzystny kurs wymiany złotego na euro (36 proc.). Najczęściej wskazywany pozytywny efekt zmiany waluty to ułatwienia dla podróżujących (35 proc.).

21 proc. ankietowanych zwróciło uwagę na utratę przez Polskę możliwości prowadzenia suwerennej polityki pieniężnej, a 19 proc. doceniło likwidację ryzyka związanego ze zmianą kursu złotego do euro. Na ułatwienia dla przedsiębiorców i przyspieszenie wzrostu gospodarczego wskazało 16 proc. ankietowanych, natomiast 13 proc. spodziewa się wzrostu inwestycji zagranicznych w Polsce.

12 proc. pytanych odpowiedziało, że przyjęcia euro wpłynęłoby na koszty finansowe związane z wprowadzeniem euro dla banków, administracji i przedsiębiorstw, 10 proc. spodziewa się spadku stóp procentowych, tańszych kredytów i niższego oprocentowania lokat bankowych, a 10 proc. odpowiedziało, że "trudno powiedzieć".

CBOS podało, że dane pochodzą z badania "Aktualne problemy i wydarzenia", zrealizowanego w dniach 31 stycznia - 6 lutego 2013 roku.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • AST 2013-03-30 09:00:48

  SŁUSZNIE. POLACY ZAWSZE NA ODWRÓT W STOSUNKU DO INNYCH. BO MY JESTEŚMY NAJMĄDRZEJSI W ŚWIECIE. NAWET II WOJNĘ ŚWIATOWĄ TO MY WYGRALIŚMY. W BARZE Z SZABELKĄ. TERAZ POWAŻNIE. KRYZYS JEST W WIELU PAŃSTWACH ALE NIKOGO UNIA NIE POZOSTAWIŁA BEZ POMOCY. CO W TAKIM RAZIE GDY PRZYJDĄ WIERZYCIELE PO SWOJE A MAMY PRAWIE BILION ZŁOTYCH DŁUGU? CZY TEN FAKT DO NIKOGO NIE DOCIERA ŻE TO CO WIDZIMY NA ZEWNĄTRZ I NASZE WYNAGRODZENIA SĄ NA KREDYT W ZNACZNEJ CZĘŚCI???!!! WIDAĆ ŻE SZKOŁY NIKOMU NIE POMOGŁY. GŁUPIEC ZAWSZE BĘDZIE GŁUPCEM.

  Odpowiedz
 • Eterno Vagabundo 2013-04-02 23:45:43

  Co jeszcze z polskich korzeni mamy ? To, że złotówkę posiadamy ! Gdy ją na " euro " wymienimy, Wtedy się w Świecie zatracimy.

  Odpowiedz
 • głupoty nie znoszę ! 2013-04-03 06:44:23

  Nie bez kozery Tusk i jego poplecznicy boją się referendu...do AST -faktycznie my tak mamy , lecz gdyby referendum odbyło się w krajach , które weszły w euro bądź pewien ,że już żaden kraj by nie głosował ZA. To nie mój wymysł tylko wnioski przyjaciół ,którzy dali się nabrać na ten lep swoim rządom w innych krajach.

  Odpowiedz

więcej informacji:

Powiązane tematy:

Partner serwisu
 • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!