Rząd w kwietniu powinien zdecydować o ewentualnym przedłużeniu "zerowej" stawki VAT na żywność - poinformował podczas poniedziałkowej konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller.

VAT 0% na żywność

Tymczasem - jak wynika z prospektu programu emisyjnego Ministerstwa Finansów z 17 marca 2023 r. - zerowa stawka VAT na podstawowe produkty żywnościowe będzie obowiązywała do końca 2023 roku.

"Stopa inflacji została w pewnym stopniu ograniczona, dzięki działaniom antyinflacyjnym wprowadzonym przez rząd. W odpowiedzi na rosnącą inflację wprowadzono zestaw działań mających na celu złagodzenie negatywnego wpływu rosnących cen na gospodarstw domowych (tzw. tarcze antyinflacyjne 1.0 i 2.0). Opierały się one na dwóch instrumentach: obniżeniu podatków, w tym podatku od towarów i usług (VAT), akcyzy i niektórych innych podatków od energii, paliwa i artykułów spożywczych, oraz bezpośredniej, jednorazowej pomocy z budżetu państwa dla gospodarstw domowych o niższych dochodach" - napisano w prospekcie.

Zerowy VAT przedłużony. Do kiedy będzie obowiązywała stawka VAT 0%?

"Część środków wdrożonych w ramach tarcz antyinflacyjnych wygasła z końcem 2022 r., ale zerowa stawka VAT na podstawowe produkty żywnościowe została przedłużona do końca 2023 roku" - dodano.

Według obecnych przepisów, zerowa stawka VAT na żywność obowiązuje przez pierwszą połowę 2023 r. Przedstawiciele rządu zaznaczali jednak, że rozwiązanie to może zostać przedłużone na cały 2023 r.
 
Resort finansów w odpowiedzi na pytania PAP Biznes poinformował, że cały czas monitoruje sytuację.
 
"Jeśli będzie taka potrzeba, będą podejmowane decyzje o dalszym przedłużeniu zerowej stawki VAT na żywność" - napisał MF.