Ekologia w magazynach to jednak nie tylko troska o środowisko, ale również realne oszczędności – klienci SEGRO chwalą sobie innowacyjne wdrożenia, pozwalające im na optymalizację kosztów wynajmowanej powierzchni.

Technologia w służbie środowisku

W infrastrukturze obiektów magazynowych SEGRO standardem są rozwiązania technologiczne, będące w zgodzie z ekologią. Dzięki temu innowacje przekładają się jednocześnie na korzyści dla środowiska, jak i na ekonomiczne benefity dla klientów. Pozytywny trend w podejściu do eko rozwiązań znajduje swoje potwierdzenie w wynikach raportu SEGRO „PropTech na rynku magazynowym”. W badaniu, aż sześciu na dziesięciu przedsiębiorców, którzy korzystają z tego typu wdrożeń, stwierdziło, że dostrzega ich walor ekonomiczny, a niemal co drugi zapytany mówił o korzyściach natury ekologicznej. A jak wygląda eko technologia SEGRO w praktyce? Absolutnym standardem we wszystkich obiektach magazynowych dewelopera jest oświetlenie LED. To jedno z najbardziej powszechnych rozwiązań na rynku, które przynosi korzyści w kilku wymiarach – ekologicznym, ekonomicznym oraz w zakresie bezpieczeństwa i komfortu pracowników. Bardzo cenione przez klientów, przez co niezwykle pożądane na rynku magazynowym, są dziś także rozwiązania podnoszące efektywność energetyczną budynków, a więc związane z wykorzystaniem na etapie budowy materiałów zapewniających odpowiedni poziom izolacji termicznej czy (w przypadku dużych obiektów produkcyjnych) efektywne instalacje chłodniczo-grzewcze zasilane gazowymi pompami ciepła. To rozwiązania, które pozwalają na zredukowanie nawet o 1/3 kosztów utrzymania odpowiedniej temperatury w obiekcie, a więc oszczędność energetyczną, co nie pozostaje bez wpływu na środowisko.

– Standardem stają się również rozwiązania wspierające ekologiczny transport, takie jak stacje ładowania pojazdów elektrycznych i hybryd, dostępne obecnie w każdym parku logistycznym SEGRO w Polsce. Dziś możemy ładować jednocześnie ponad 60 tego typu pojazdów i planujemy kolejne wdrożenia. Co więcej, już w kilku parkach zmieniliśmy samochody serwisowe na pojazdy elektryczne. Mamy nadzieję, że ta polityka zainspiruje również naszych klientów do korzystania z eko pojazdów – mówi Waldemar Witczak, Dyrektor Regionalny SEGRO.

Zielony certyfikat

Z pomocą w ocenie ekologicznych walorów obiektów magazynowych przychodzi certyfikacja BREEAM, która  umożliwia również ocenę innych obszarów, takich jak komfort pracowników czy innowacyjność zastosowanych w czasie budowy obiektu technologii. W przypadku SEGRO, certyfikacji tej poddawane są wszystkie nowo powstające obiekty, oceniane w kontekście środowiska naturalnego, otoczenia społecznego oraz ekonomii ich prowadzenia. Wśród niewielu obiektów magazynowych, którym w Polsce przyznano certyfikat z oceną VERY GOOD, znajdują się zrealizowane przez SEGRO m.in.: obiekt produkcyjno-magazynowy Corning w SEGRO Logistics Park Stryków oraz nowa część budynku C w SEGRO Logistics Park Warsaw, Nadarzyn.

– Dla klienta certyfikacja ta przekłada się na konkretne oszczędności podczas użytkowania gotowego budynku. Firmy, w których strategię wpisana jest społeczna odpowiedzialność biznesu, a jest ich coraz więcej, są bardzo często zainteresowane tematem ekologii, dopytują o odpowiednią certyfikację realizowanego projektu – dodaje Waldemar Witczak.

Ekologicznie = odpowiedzialnie

Wynajem budynków wykorzystujących ekologiczne rozwiązania cieszy się coraz większym zainteresowaniem klientów, a głównymi przemawiającymi za tym argumentami są nie tylko ich wysoka funkcjonalność oraz możliwość redukcji kosztów i optymalizacji pracy, ale także zaakcentowanie kwestii społecznej odpowiedzialności biznesu. Magazyny spełniające normy ekologiczne stają się wizytówką przedsiębiorstwa, świadczą o jego zaangażowaniu w kwestie ochrony środowiska. Przedsiębiorcy dostrzegają te profity, kładąc duży nacisk na wdrożenia proekologiczne w wynajmowanych obiektach. SEGRO często już na poziomie konstruowania pierwszej oferty, przedstawia potencjalnym klientom „zielone” rozwiązania, które mogą zostać zastosowane w wynajmowanych obiektach.

Nie ulega wątpliwości, iż idea zrównoważonego budownictwa coraz wyraźniej wpisuje się w rozwój rynku nieruchomości magazynowych, a dążenie do redukcji negatywnego wpływu budynków na środowisko może przynieść także realne korzyści finansowe i wizerunkowe zarówno klientom, jak i deweloperom. To dobra wiadomość, że jakość powierzchni magazynowych ma obecnie również wymiar środowiskowy.

Czytaj więcej na www.propertynews.pl.