Zrównoważony rozwój w obiektach logistycznych jest procesem, nad którym deweloperzy magazynowi pracują od wielu lat.

- W Prologis od dekady pracujemy nad rozwiązaniami, które są przyjazne środowisku i umożliwiają naszym klientom prowadzenie biznesu zgodnie ze zrównoważonym podejściem do środowiska - zapewnia Paweł Sapek, Senior Vice President, szef Prologis na Europę Środkową.

Kluczową rolę w procesach odgrywają nowe technologie stosowane przy budowie obiektów, w tym rozwiązania pozwalające na energooszczędność, oraz sam sposób, w jaki prowadzone są budowy. - Niektóre z inwestycji w Europie udało nam się przeprowadzić w cyklu zamkniętym - przekonuje Paweł Sapek opisując tzw. specyfikację techniczną, która umożliwia najemcom powierzchni magazynowej ograniczenie kosztów operacyjnych.

Szef Prologis na Europę Środkową wskazuje jeszcze drugi. - W naszych obiektach wprowadziliśmy kilka rozwiązań technologicznych, które umożliwiają najemcom monitorowanie pracy magazynu, w tym zużycia energii czy gazu - mówi. - Pobudziliśmy świadomość najemców i firm logistycznych; pokazaliśmy, jak można oszczędzać energię i wpłynąć na ślad węglowy przez mądre zarządzanie nieruchomością, a oprócz tego zmniejszyć koszty operacyjne - dodaje.

Wnętrza magazynu Prologis Park Wrocław V – oświetlenie led i świetliki doświetlające światłem dziennym. mat. Prologis

Trzeci aspekt wymieniony przez Pawła Sapka ma podłoże środowiskowo-społeczne i wiąże się z odpowiedzialnością deweloperów wobec lokalnych społeczności oraz najemców i ich pracowników.  - Magazyny muszą stać się przyjazne dla pracowników - podkreśla i wylicza elementy, które wpływają na komfortowe warunki pracy: oświetlenie, wentylacja, strefy odpoczynku, a nawet kolorystyka we wnętrzach obiektu.

Zobacz wideo na www.propertynews.pl.