Złoty stabilny; rentowności mogą testować minima
W najbliższych dniach złoty nie powinien się już osłabiać, a kurs EUR/PLN może stabilizować się w okolicy poziomu 4,53 - powiedział PAP Biznes starszy ekonomista ING Banku Śląskiego Piotr Popławski. Ocenił, że otoczenie rynkowe sprzyja spadkom rentowności, przez co papiery 10-letnie mogą testować historyczne minima.
"Presja na osłabienie złotego zmniejszyła się. Wynika to z faktu, że złoty jest już bardzo słaby. Gdyby nie interwencje walutowe NBP kurs EUR/PLN zapewne byłby co najmniej 5 gr niżej. Na obecnych, wysokich poziomach inwestorzy nie chcą już za bardzo grać przeciwko złotemu. Jeżeli więc globalne nastroje się nie pogorszą, na przełomie tygodnia kurs EUR/PLN powinien stabilizować się w okolicy 4,53" - powiedział Piotr Popławski.
Ekonomista ING Banku Śląskiego zwrócił uwagę, że istnieje jednak ryzyko wzrostu kursu w kierunku oporu, który znajduje się na 4,56/EUR.
"Czytając komentarze analityków amerykańskich widać, że obawiają się oni m.in. opóźnienia impulsu fiskalnego, a także korekty na rynkach. Związane z tym możliwe umocnienie dolara mogłoby wynieść EUR/PLN na podwyższone poziomy" - dodał.
W czwartek notowania złotego pozostawały bez większych zmian wobec poziomów ze środy.
RYNEK DŁUGU
Krótki koniec krzywej pozostawał we czwartek w okolicy zera. Na koniec dnia środek i długi koniec krzywej poszły w górę po 1-2 pb., przy czym dzień rozpoczęły niżej niż w środę.
"W najbliższym czasie nie spodziewam się większych zmian na krótkim końcu krajowej krzywej rentowności. Jeśli zaś chodzi o długi koniec, istnieje ryzyko, że dochodowości papierów 10-letnich będą na rynkach bazowych zniżkować. To wsparłoby także papiery krajowe. W efekcie krajowe 10-latki mogą testować historyczne minima, wyznaczone w IV kw. 2020 r., czyli okolice 1,12 proc." - powiedział Popławski.
"Taki scenariusz wspierany jest także przez otoczenie lokalne. Obie tegoroczne aukcje organizowane przez MF pokazały bardzo duży popyt, który nie został zaspokojony. Inwestorzy przenoszą ten popyt na rynek wtórny" - dodał.
Na rynkach bazowych dochodowość amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych wynosi 1,042 proc. (+2,7 pb), a niemieckich -0,543 proc. (+0,5 pb).

