Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Złoty w poniedziałek pod wpływem rynków globalnych

  • Autor: PAP
  • Data: 25-03-2013, 18:05
Notowania złotego wahały się w rytm rynków globalnych, na które zasadniczy wpływ miało wypracowane w nocy z niedzieli na poniedziałek porozumienie w sprawie pomocy dla Cypru - oceniają analitycy. Widoczny rano optymizm inwestorów szybko wyparował.

W poniedziałek rano za euro płacono 4,16 zł, za dolara 3,19 zł, za franka szwajcarskiego 3,40 zł, a za funta 4,87 zł. Około godziny 17.30 euro kosztowało 4,16 złotego, dolar 3,23 zł, frank 3,41, a funt 4,91 złotego.

Analityk z TMS Brokers Bartosz Sawicki zwrócił uwagę w rozmowie z PAP na brak jakichkolwiek istotnych wydarzeń gospodarczych na rynku polskim. "Złoty poruszał się w poniedziałek w rytm tego, co dzieje się na rynkach globalnych. Tutaj optymizm, który obserwowaliśmy rano po ogłoszeniu kształtu programu pomocowego dla Cypru (...) był krótkotrwały i szybko wyprawował z rynków giełdowych, rynku długów państw peryferyjnych i rynku walutowego" - powiedział.

Sawicki wyjaśnił, że najlepiej widać to było na notowaniach euro do dolara, gdzie po porannym wysokim otwarciu i umocnieniu euro, kurs wspólnej waluty euro zacząć gwałtownie spadać, nawet o ponad 1 proc. "W przypadku złotego od rana obserwowaliśmy umocnienie, które potem zostało wymazane" - dodał.

Według analityka z TMS Brokers, jeżeli jednak poziom 4,1950 za euro nie zostanie przekroczony, to zamknięta będzie droga do kolejnego ważnego poziomu 4,2150. "Należy oczekiwać, że złoty nadal będzie pozostawał pod wpływem czynników zewnętrznych, które nie do końca są sprzyjające" - ocenił. "Nie wydaje nam się jednak, aby kurs euro/złoty wyszedł w tym tygodniu ponad poziom 4,20" - powiedział.

Także główny analityk walutowy Domu Maklerskiego BOŚ Marek Rogalski zauważył, że ustalenia w sprawie Cypru pomogły notowaniom euro, ale na krótko. "Zaszkodziły wypowiedzi przedstawicieli agencji Moody's, której zdaniem Cypr nie uniknie przez to bankructwa w przyszłości, a także obawy związane z europejskim sektorem bankowym" - ocenił Rogalski.

Jego zdaniem porozumienie eurogrupy, MFW i władz Cypru zamyka "pewien rozdział cypryjskiej sagi", chociaż ta może jednak trwać dalej. "Po pierwsze nie wiadomo, jak będzie wyglądało jutrzejsze otwarcie cypryjskich banków po długiej przerwie (...), a także, jak będzie wyglądała cypryjska gospodarka za kilka miesięcy. Do tej pory wszystko opierało się na sektorze bankowym, do którego zaufanie zostało właśnie zniszczone" - dodał.

Natomiast analityk rynków finansowych z Domu Maklerskiego X-Trade Brokers Daniel Kostecki zwrócił uwagę, że oprócz wypracowania rozwiązań dla Cypru, na złotego miały także wpływ wypowiedzi przewodniczącego eurogrupy związane z tym wydarzeniem. Jeroen Dijsselbloem oświadczył, że pakiet pomocowy przyznany Cyprowi może być nowym modelem rozwiązywania problemów sektora bankowego w strefie euro. Jego zdaniem także inne kraje będą być może musiały zrestrukturyzować swoje sektory bankowe.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • AST 2013-03-27 10:34:18

    GIEŁDA TO WYMYSŁ SZATANA. GIEŁDY ZNISZCZYŁY GOSPODARKĘ I SPOWODOWAŁY KRYZYS. NIC NIE DAJĄ TYLKO SPEKULACJE.

    Odpowiedz

więcej informacji:

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!