Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Złoty wyhamował ostatni spadek

  • Autor: PAP
  • Data: 09-01-2013, 09:40
Złotemu udało się wyhamować ostatni spadek wartości. Na rynku FX widoczna jest stabilizacja kursu złotego przed ogłoszeniem decyzji w sprawie stóp procentowych. Optymizmem powiało na rynku długu po wtorkowej emisji euroobligacji - oceniają analitycy.

"Zgodnie z wczorajszymi prognozami ostatnie spadki w wycenie polskiej waluty uległy wyhamowaniu, a aktualnie obserwujemy parogroszowy ruch korekcyjny. Odreagowanie na złotym wspierane jest m.in. sytuacją na szerokim rynku, gdzie notowania eurodolara ustabilizowały się po ostatnich spadkach. Należy, jednak pamiętać, iż aktualna korekta na PLN odbywa się przy zmniejszonej aktywności uczestników rynku, którzy wyczekują już sygnałów dotyczących dalszego luzowania polityki monetarnej" - napisali w porannym komentarzu analitycy Domu Maklerskiego BOŚ Banku.

Ich zdaniem, jeśli obniżka będzie zgodna z oczekiwaniami, to uwaga uczestników obrotu na złotym ponownie skieruje się na rynek bazowy (EUR/USD) i czwartkowe posiedzenie EBC.

Wszyscy ankietowani przez PAP ekonomiści oczekują obniżki stóp procentowych na środowym posiedzeniu RPP. Decyzja znana będzie wczesnym popołudniem, a jej zakres, według ich prognoz, powinien wynieść 25 pb. Dzień później z kolei, o godzinie 13.45 Europejski Bank Centralny ogłosi swoją decyzję w sprawie stóp.

"Tradycyjnie po samej decyzji RPP reakcja rynku może pozostać ograniczona, a podwyższoną zmienność zaobserwujemy dopiero w trakcie konferencji prasowej Marka Belki około godz. 16.00" - napisali analitycy DM BOŚ.

Analitycy Banku Pekao napisali w komentarzu, że część inwestorów liczy jednak na głębsze cięcie, o 50 pb.

"Stąd nie można wykluczyć negatywnej reakcji na krótszym końcu krzywej po "konsensusowej" decyzji. Długoterminowe obligacje pozostaną silne, wsparte sukcesem wczorajszej wyceny 6-letniego benchmarku w euro" - napisali.

Resort finansów wyszedł we wtorek na rynek euro z nową emisją 6-letnich obligacji o wartości 1 mld euro.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

więcej informacji:

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!